Rakija koja bi i slona ošamutila, ćevapčići, zadivljujuća priroda, manastiri, ali i noćni provod u Beogradu, obeležili su reportažu britanskog novinara o našoj zemlji

Dok neki naši opozicioni političari najavljuju ružne scenarije i svoju zemlju često ogovaraju i omalovažavaju, a narod doživljavaju samo kao sredstvo za dobijanje vlasti, stranci nas vide neuporedivo lepše, vole našu zemlju i naš narod i o našj zemlji pišu najlepše reči.

Martin Njuman, novinar čuvenog britanskog Mirora, napisao je reportažu o našoj zemlji, navodeći da je to jedna od najbolje čuvanih turističkih tajni Evrope. Svoj put kroz Srbiju su započeli u manastiru Pustinja, iz 17. veka, navodeći da je mesto najbliže pojmu "religijskog utočišta", koje se može pronaći na svetu.

U iskonskoj tišini je pokucao na drvena vrata, dok je zvuk odjekivao poput gonga. Vrata su bila otključana, pa im je na našem jeziku uputio jedno "Izvinite". Put su nastavili do Drine, na spuštanje raftingom do Bajine Bašte.

manastir-pustinja-srbija.jpg
Foto: Mirror.co.uk

Svetski poznata kućica na kamenu na Drini je kao turistička atrakcija ponos ovog kraja, ali kako smatra Njuman, kao i mnoge druge stvari koje je otrkio, Srbi uzimaju zdravo za gotovo, dok im se stranci dive.

Nije zaboravljena ni bogata srpska kuhinja, gde je izdvojio ćevapčiće, ali i zdravu hranu koja je potpuno ogranska. Noć su proveli u udobnoj planinskoj kolibi na Zlatiboru gde su pili rakiju, koja bi "i slona ošamutila". Ujutru se zaputili Šagranskom osmicom do Drvengrada i uveče se vratili u Beograd, gde su došli da provere čuveni noćni život u našoj prestonici.

kucica-na-drini-bajina-basta.jpg
Foto: Drinskakuca.com

Reportažu o glavnom gradu započinje preporukom za ručak na nekom od brojnih restorana na vodi duž obale Save. Kako dalje navodi, vredi posetiti Hram Svetog Save i Kalemegdansku tvrđavu, ali i Kuću cveća.

Njuman je primetio i da zgrade Beograda propadaju zbog zanemarivanja, ali da imaju određeni rustični šarm. Na ulicama je primetio i da se veooma visoko kotiraju hrana i moda.

hram-svetog-save.jpg
Foto: Kurir


Smešten u hotelu "Metropolis Palas", jutro su započeli "najboljim doručkom sačinjenim od bogatog izbora kolača i slatkiša, koji su odraz uticaja Otomanskog carstva".

Britanskog novinara je iznenađen kako Beograđani imaju smisao za modu, uprkos tome što je prosečna plata oko 380 evra. Reportažu zaključuje instrukcijama kako doći do Srbije, uz zaključak da je Beograd sasvim formirana destinacija, dok izvan grada postoje znaci buđenja turizma, gde je Srbija prigrlila svoja prirodna blaga i beskrajnu druželjubivost naroda.