Nemoguće je da niko u državi ne zna kada neko u legalne tokove ubaci dva miliona evra; U Vojvodini pod Pajtićevom vlašću vladao je zakon ćutanja o Šarićevom novcu

BEOGRAD - Veze.
Ministar pravde Nikola Selaković kazao je da će sudski proces protiv vođe narko-klana Darka Šarića otvoriti mnoga pitanja, te da se osnovano sumnja da su u vezi s tim predmetom iz državnih organa curile poverljive informacije.

- Nemoguće je da se, kad neko unese u državu dva ili tri miliona evra i pokuša da ih ubaci u zvanične tokove, za to ne zna, pogotovu kad ste država u tranziciji, u kojoj su u tom procesu pranja novca privatizovana mnoga preduzeća - kazao je ministar.

Upumpavanje para

Selaković je rekao da je u Vojvodini - gde je na vlasti Bojan Pajtić, koji je predsednik vojvođanske vlade - postojao zakon ćutanja jer su se trošile ogromne količine novca i podsetio da je Šarić kupio dva najveća hotela u centru Novog Sada, kao i nekadašnja velika gazdinstva i poljoprivredne kombinate.

Iako to praktično znači da je Pajtić znao da Šarić kupovinom hotela i zemljišta u Vojvodini pere novac od prodaje narkotika, predsednik vojvođanske vlade tvrdi da nisu postojali mehanizmi kako bi mogao da to zna.

- Da je postojala pokrajinska policija, možda bismo nešto znali. Ili pokrajinska Narodna banka, pa da se prati tok novca, pokrajinska Agencija za privatizaciju, pa da imamo uvid ko privatizuje. Koja služba bi mogao da zna tako nešto? Dobro je što se on predao, pa će moći da se utvrdi da li je bilo sprege nekog iz politike s njegovim klanom - kazao je Pajtić.

Na pitanje zar njemu nije bilo sumnjivo da neko kupi pola Vojvodine, a da se on kao prvi čovek pokrajine ne zapita ko je to, te kako je shvatio Dačićevu izjavu da će svi osim Aleksandra Vučića i njega da se tresu kad Šarić progovori, Pajtić je rekao:

- Političari koji su na nacionalnom nivou treba da se tresu jer su na nacionalnom nivou institucije koje imaju uvid u to ko ulaže, s kakvom strukturom kapitala, koja je njihova prošlost. U pokrajinu posle 1988. godine nikada nisu stizale informacije o tome ko je vlasnik čega, ko ima kriminalni dosije. To je nadležnost MUP, BIA, tužilaštva. A za Šarića sam čuo kad je pokrenuta istraga protiv njegove grupe.

A ko je sve iz vrha vlasti i ko od direktora javnih preduzeća i pripadnika policije pomogao Šariću da razvije i sačuva svoju imperiju - javnost očekuje da će saznati već u ponedeljak, 24. marta.

Istina uskoro

Radoslav Baćević, Šarićev advokat, kaže da on uveliko priprema odbranu u postupcima koji su se protiv njega do sada vodili u odsustvu i da neće tražiti odlaganje suđenja za šverc preko 5,7 tona kokaina.

- Moj klijent uveliko se upoznaje sa optužnicama i analizira ih. Reč je o obimnoj dokumentaciji i trudimo se da se što pre pripremimo, ali je ponedeljak kratak rok. Moguće je da ćemo zatražiti dodatno vreme da pripremimo odbranu, ali nemamo nameru da opstruišemo sudski postupak. Suđenje će najverovatnije biti nastavljeno izvođenjem dokaza koji su bili predviđeni pre nego što se Šarić predao - objasnio je Baćević.
bojan-pajtic.jpg
Foto: Dado Djilas

Miljko Radisavljević
SVEDOK PROTIV LAZAREVIĆA

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević najavio je i da će narko-bos uskoro biti saslušan kao svedok u postupku koji se zbog odavanja službene tajne već vodi protiv bivšeg šefa kabineta Ivice Dačića Branka Lazarevića. Njemu se na teret stavlja da je informacije o praćenju i prisluškivanju članova grupe prenosio Šarićevom advokatu Radovanu Štrpcu, koji je takođe obuhvaćen postupkom.
Krivičnom prijavom obuhvaćeni su još i Rodoljub Radulović zvani Miša Banana, kao i bivši načelnik Službe za specijalne istražne metode u UKP MUP Srbije Boris Gara, koji se tereti za odavanje službene tajne.

Milan Kovačević
PITATI NBS ZA ŠARIĆA

Ekonomista Milan Kovačević, na pitanje kako je moguće da niko nije postavio pitanje otkud Šariću pare kojima je privatizovao po Srbiji, kaže:
- Ni meni to nije jasno. To su prevelike sume novca. Kako je moguće da to na vreme nije primećeno? Treba priupitati i tadašnjeg guvernera da li je primetio taj priliv novca.

Političari Šariću stvorili bezbednost

Šarić je imao pomoć države u pravljenju imperije na dva načina - veze u politici omogućile su mu da opere novac od prodaje narkotika, a od svojih ljudi u MUP dobijao je informacije dokle se stiglo sa istragom protiv njega, što mu je omogućilo da bude bezbedan.

Do kojih razmera sežu Šarićeve veze s političkim vrhom najbolje je ilustrovao Ivica Dačić izjavom da se onoga što bi narko-bos mogao da kaže ne boje samo Aleksandar Vučić i on. U prilog tome podsetio je da je 2008. baš on sprečio narko-bosa da dobije otpust iz srpskog državljanstva, a da su mu svi ostali u državi dali pozitivno mišljenje!

- To sam ja zaustavio u poslednji čas. U tom slučaju Srbija ne bi mogla da goni Šarića jer bi bio zaštićen kao crnogorski državljanin - kazao je Dačić.
Prema nekim procenama, Šarić je u Srbiji oprao minimum četiri milijarde dolara, kupujući preduzeća, nekretnine i zemlju. U Srbiji je imao 25 firmi je u Srbiji, od čega 16 u Vojvodini.

Šariću su pomogle i krtice iz policije tako što su njegovim ljudima odavali informacije iz istrage. Branko Lazarević, bivši šef Dačićevog kabineta, dao je iskaz zbog indicija da je kontaktirao s pripadnicima Šarićeve grupe i dostavljao informacije o praćenju i prisluškivanju. Saslušan je i Boris Gara, zamenik načelnika za istražne metode u UKP, zbog sumnji da je Lazarevuću dostavljao informacije koje je on kasnije prenosio Radovanu Štrpcu, Šarićevom advokatu.