Policija privela sve bivše direktore SIEPA, među kojima je i bivša ministarka Jasna Matić, bliska saradnica Mlađana Dinkića; Uhapšeni oštetili budžet za 119 miliona dinara i pribavili korist od 91 miliona; Sumnja se da je deo para služio za finansiranje Dinkićeve stranke

BEOGRAD - Ode cela SIEPA kod Miljka!
Jasna Matić, bivša ministarka za telekomunikacije u vladi Mirka Cvetkovića i nekadašnja direktorka Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije (SIEPA), uhapšena je juče zbog sumnje da je zajedno sa svojim naslednicima Vesnom Perić, Božidarom Laganinom i Bojanom Jankovićem oštetila budžet za 119 miliona dinara.

Crni fond URS

Uhapšeni se sumnjiče da su pribavili protivpravnu imovinsku korist od 91 milion dinara na osnovu neverovatnih 1.339 fiktivnih autorskih ugovora koji su sklopljeni sa zaposlenima u agenciji i trećim licima! Uhapšenima je određen pritvor od 48 sati, po odobrenju tužioca.

Poznato je da je SIEPA projekat doskorašnjeg lidera URS, a sumnja se da se upravo zahvaljujući takozvanim crnim fondovima te agencije svojevremeno finansirao G17 (u čijem je osnivanju učestvovala Matićeva), a kasnije i Ujedinjeni regioni Srbije, otkriva izvor Kurira.

- SIEPA je zapravo politički projekat URS koji je služio da stranka dođe do novca. Naime, zaposleni u SIEPA mesečno su od svojih enormnih primanja od oko 200.000 dinara odvajali 20-30 odsto za takozvane crne fondove te agencije. Upravo iz tih fondova novac je prosleđivan za finansiranje Dinkićeve stranke. Tako je Dinkić preko SIEPA godinama skupljao političke poene na navodnom dovođenju stranih investitora, kojima su davane subvencije po radnom mestu od 10.000 evra. U stvarnosti, SIEPA nije imala nikakve efekte i bila je agencija za prodavanje magle i PR služba Mlađana Dinkića - otkriva izvor Kurira.

Sada već bivši lider URS Mlađan Dinkić, koji je zbog katastrofalnih izbornih rezultata nedavno podneo ostavku na tu funkciju, juče nije odgovarao na SMS poruke i pozive Kurira, pa smo ostali uskraćeni za njegov komentar na hapšenje nekadašnje bliske saradnice, te naša saznanja o finansijskoj sprezi SIEPA i URS.

Branio svoje

Međutim, fakat je da je Dinkić doskora u svakoj prilici i na sve načine branio rad ove agencije, naročito pre nekoliko meseci, kad su počele da se otvaraju brojne afere vezane za njeno poslovanje, o čemu je Kurir prvi pisao. Tako je Dinkić pre nekoliko meseci, na predlog bivšeg ministra privrede Saše Radulovića da se SIEPA ukine, oštro odgovorio da to niko razuman ne bi mogao da uradi.

- Niko razuman u vladi neće zaustaviti rad SIEPA, jer je to najbolja agencija koju je Srbija ikad osnovala. Postoje mnoge druge agencije koje verovatno treba ukinuti i zatvoriti, jer arče pare poreskih obveznika. Kamo sreće da imamo više SIEPA - busao se tada Dinkić.

Prema pisanju sajta Balkanist, zaposleni u SIEPA, umesto na promociji izvoza, radili su na promociji ekonomske platforme URS i lidera Mlađana Dinkića, i to u vreme kada više nije bio čak ni ministar u vladi, već samo političar u predizbornoj kampanji.

- Iz brojne korespondencije preko mejlova SIEPA koji su dospeli u javnost, vidi se da je Agencija pružila logističku pomoć URS da pronađe odgovarajuću fabričku halu za promociju ekonomske platforme i okupi privrednike, čiji je zadatak bio da glume kako se skup održava na njihovu inicijativu - naveo je tada portal.

I analitičar Dragomir Anđelković slaže se da se najnovijim privođenjem samo potvrđuje ono što je bila javna tajna - da SIEPA nikad nije bila državna agencija, već agencija URS.
- Naravno da treba da postoji agencija koja će promovisati izvoz, ali na potpuno drugim osnovama. Ovo je bio lični i još jedan propali Dinkićev projekat koji je služio za njegovu promociju i promociju njegove stranke - kaže Anđelković.

Hapsili ih na spavanju
MATIĆEVU POLICIJA ZATEKLA U PIDŽAMI

Kako Kurir saznaje, u koordinisanoj akciji SBPOK i Uprave kriminalističke policije svih četvoro osumnjičenih uhapšeni su u ranim jutarnjim časovima za svega pola sata.
- Policija ih je zatekla na spavanju. Matićeva je bila u spavaćici. Samo se obukla i krenula s nama. Nema tu priče, policija na to po zakonu i nema pravo. Ali nisu ni oni pričali. Valjda svi znaju da im je tako bolje - kaže izvor iz policije i dodaje da im nisu stavljali lisice na ruke jer su procenili da ne postoji opasnost po bezbednost onih koji su ih privodili.
- To što su radili je toliko bahato da nikome u policiji nije jasno kako su mislili da će proći nekažnjeno. Prikupili smo dovoljno dokaza, tako da tužilaštvo neće imati težak zadatak - otkriva izvor Kurira. Osumnjičenima je određeno policijsko zadržavanje od 48 sati, kada će ih i saslušati tužilac za organizovani kriminal.

REAGOVANJA

Mirko Cvetković, bivši premijer Srbije
MATIĆEVA TO NIJE RADILA KOD MENE U KABINETU

Postoji sumnja da je Jasna Matić izvršila određena krivična dela u vreme kad je bila direktorka SIEPA, dakle u periodu 2004-2007, odnosno čitavu godinu dana pre formiranja moje vlade. Čak i ukoliko se sumnje pokažu opravdanim, očigledno je da se ne radi o mom kabinetu. Inače, u principu smatram da se sve mora dokazati pre nego što se ljudi stave na stub srama.

Rasim Ljajić, ministar u Cvetkovićevoj vladi
NIKO NE SME DA BUDE IZUZET OD ISTRAGA

Treba da se ispita svako za koga postoji sumnja da je počinio neka krivična dela. Istraga ne treba nikoga da mimoiđe i tu ne sme biti izuzetaka. Naravno, ne treba nikoga unapred osuđivati dok se ne dokaže krivica. Ali ne mogu unapred da procenjujem na koga je sada red, jer to nije uloga političara.

Miroljub Labus, bivši potpredsednik vlade
JA S NJOM NISAM IMAO PROBLEMA

Iznenadili ste me. Jasna Matić uhapšena?! Bila je moja savetnica kad sam bio potpredsednik vlade. Mogu samo da kažem da nikad s njom nisam imao problema. Stvarno sam iznenađen.

Kad su bili na čelu agencije

- Jasna Matić 2004-2007.
- Vesna Perić 2007-2010.
- Božidar Laganin 2010-2013.
- Bojan Janković 2007-2013, zamenik direktora