Tokom glasanja u kosovskoj skupštini bilo je 64 od 120 poslanika. Za zakon je glasalo 44 poslanika, uzdržanih je bilo 18, dok su dva bila protiv

GRAČANICA, PRIŠTINA - U svih deset opština sa srpskom većinom na Kosovu i Metohiji zaposleni su danas na 30 minuta prekinuli rad zbog najave usvajanja predloga zakona o opštim izborima u kosovskoj skupštini. U međuvremenu Skupština Kosova je usvojila nacrt zakona.

Tokom glasanja u kosovskoj skupštini bilo je 64 od 120 poslanika. Za zakon je glasalo 44 poslanika, uzdržanih je bilo 18, dok su dva bila protiv.

Posle usvajanja zakona u prvom čitanju svi poslanici mogu da ulažu amandmane na usvojeni Nacrt, a nakon dve nedelje i drugi put se glasa o zakonu kada je njegovo usvajanje konačno.

Nacrtom kosovskog izbornog zakona Srbima koji nemaju kosovska dokumenta oduzima se pravo glasa i ukidaju se rezervisana poslanička mesta.

Pored zaposlenih u opštinskim upravama, na protestu su im se jutros pridružili i zaposleni u zdravstvenim ustanovama i drugim institucijama, kao i organizacije civilnog društva koje se ne slažu sa ovakvim diskriminatorskim zakonom, saopštila je Građanska inicijativa "Srpska".

Predsednik Skupštine opštine Gračanica Vladeta Kostić rekao je, kako prenosi KiM radio, da je cilj današnjeg protesta radnika i rukovodstva opštine da se "odbrani svako rezervisano mesto" za srpske poslanike u kosovskoj skupštini.
"Ovde smo da odbranimo pravo glasa svih raseljenih sugrađana, da kažemo da se ne slažemo sa tim da ne možemo da imamo kontrolu nad izbornim procesom. Ovde smo da odbranimo svako rezervisano mesto", rekao je Kostić.

On je rekao da zakon u "ovom formatu, koji je diskriminišući ne samo za srpsku zajednicu nego i za sve ostale manjinske zajednice", ne može da prođe i pozvao predstavnike međunarodne zajednice, kao "najjači faktor na Kosovu", da ne dozvole usvajanje ovog zakona.

Gradonačelnik Gračanice Branimir Stojanović uveren je da će se nakon parlamentarnih izbora na Kosovu mnoge stvari promeniti.
"Srbi više nikada neće biti sami, Srbi su prestali da budu razjedinjeni. Neka to bude poruka danas, kao i današnjeg jedinstva različitih političkih partija. Neka ovo bude jedan novi početak, novi signal za sve da Srbi mogu biti jedinstveni kada se brane osnovni srpski interesi i prava na ovom prostoru", rekao je Stojanović.

GI "Srpska" tražila je da se ovakav predlog zakona povuče iz skupštinske procedure i započne širi proces konsultacija sa srpskom zajednicom oko novog predloga zakona koji ne bi ugrozio interese i prava svih zajednica, navodi se u saopštenju.