Vektorske zarazne bolesti, među kojima je najsmrtonosnija malarija, predstavljaju sve veću pretnju i razvijenim regionima poput Evrope

BEOGRAD - Svetska zdravstvena organizacija (SZO) obeležiće 7. april, Svetski dan zdravlja, globalnom kampanjom "Mali ubod, velika opasnost" koja je posvećena merama prevencije zaraze i suzbijanja širenja zaraznih vektorskih bolesti čiji su prenosioci komarci, krpelji i peščane mušice.

Direktor Instituta za javno zdravlje Srbije Dragan Ilić rekao je da vektorske zarazne bolesti, među kojima je najsmrtonosnija malarija, predstavljaju sve veću pretnju i razvijenim regionima poput Evrope. "U prošlosti su te bolesti bile karakteristične za siromašne, tropske delove sveta ali danas su, zbog globalizovane trgovine i putovanja i promena klime, sve prisutnije u Evropi i u samoj Srbiji. Iako kod nas ne postoji autohtona malarija, moguće je da se u budućnosti i ona pojavi ukoliko se ne radi adekvatno na suzbijanju prenosioca te bolesti", kazao je Ilić.

Prema njegovim rečima, vektorske zarazne bolesti, među kojima su u Srbiji najčešće lajmska bolest, groznica Zapadnog Nila, importovana malarija i kožna lajšmanijaza, čine oko 0,4 odsto ukupnog opterećenja zaraznim bolestima.

"Tokom letnje sezone 2013. godine, registrovana su 303 slučaja groznice Zapadnog Nila, pri čemu je klinička slika meningitisa ili encefalitisa utvrđena kod 243 obolele osobe. Smrtni ishod je registrovan kod 35 osoba, uglavnom starijih od 50 godina koje su patile od nekog hroničnog oboljenja", rekao je Ilić. On je naglasio da lokalne samouprave nisu dovoljne radile tokom zime na smanjenju i uklanjanju staništa pogodnih za razvoj i razmnožavanje vektora poput komaraca.

"Lokalnim samoupravama su na vreme date preporuke da obezbede budžetska sredstva za tretiranje takvih staništa ali mali broj njih je to i uradio. Zato postoji izvesna mera zebnje da ćemo tokom predstojećeg leta imati povećanje broja zaraženih vektorskim bolestima, prvenstveno groznicom Zapadnog Nila", kazao je Ilić.

On je dodao da je pri Institutu za javno zdravlje Srbije formiran multi-sektorski tim koji će tokom letnje sezone stalno zasedati kako bi se obezbedila adekvatna reakcija na pojavu vektorskih zaraznih bolesti. U Srbiji je tokom 2013. godine registrovano ukupno 1.255 slučajeva oboljenja od vektorskih zaraznih bolesti, čiji su prenosioci komarci, krpelji i peščane mušice.