Procena je da se na energente, gas, mazut i ugalj dosad potrošilo oko 300 miliona evra

ŠABAC - Predsednik Upravnog odbora Poslovnog udruženja Toplane Srbije, Dejan Stojanović ocenio je grejnu sezonu uspešnom ali i najavio mogućnost produžetka grejanja zbog najavljenog hladnog talasa.

"Sezona je protekla bez većih problema, ali procena kolega iz više gradova je da se grejna sezona mora nastaviti zbog najavljenog zahlađenja. Tek nakon toga možemo govoriti o bilansima za proteklu sezonu, ali je procena da se na energente, gas, mazut i ugalj, potrošilo oko 300 miliona evra", rekao je on.

Stojanović je naglasio da je problema sa nabavkom mazuta bilo u Smederevu, Trsteniku i Priboju, ali da je sistem daljinskog grejanja ostao stabilan i bezbedan.

"Sad nas očekuje, od 1. oktobra 2014. godine, obavezan prelazak na naplatu po isporučenoj toplotnoj energiji. Takvi sistemi za očitavanje postoje u sedam gradova, dok u preostale 51 toplane ili su delimično urađeni ili uopšte nisu postavljeni. Novac za čitače, ali samo u podstanicama, obezbedilo je Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine", rekao je Stojanović.

On je naglasio da su investicioni ciklusi u srpskim toplanama zaustavljeni zbog ekonomske krize, ali da će tokom leta u 18 gradova, posredstvom nemačke KFW banke, biti urađena rehabilitacija proizvodnih pogona i distributivnih mreža.

Grejni dan od 6 do 22 časa

Grejna sezona u Srbiji zvanično počinje 15. oktobra i traje do 15. aprila. Prema Odluci o snabdevanju toplotnom energijom u Beogradu, grejni dan počinje u 6, a završava se u 22, dok nedeljom počinje u 7. Propisana temperatura u zagrevanim prostorijama je 20 stepeni Celzijusa, plus ili minus jedan stepen.