KONAČNO: Zabranjeno tonsko snimanje vozača i pojedine kamere, policija bacila 1,5 miliona evra!
Konačno je zabranjena upotreba kamera i uređaja za audio snimanje u patrolnim vozilima saobraćajne policije! Da zlo bude veće, za njih je iskeširano 1,5 miliona evra, a prema nalogu poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića, ta skupocena oprema biće izbačena iz 180 patrolnih vozila. Pored toga, svi video i audio zapisi moraju biti obrisani u roku od 20 dana. Ova zabrana je usledila pošto se MUP oglušio o Šabićeva upozorenja da takva vrsta snimanja nije uređena nijednim zakonom.
Ugrožena bezbednost
Poverenik Rodoljub Šabić za Kurir objašnjava da se zabrana ne odnosi na uređaje, takozvane presretače, kojima se snima sa velikog rastojanja, već na kamere ugrađene u patrolna kola koja snimaju sa tri do pet metara razdaljine, kao i uređaje za audio snimanje instalirane na opremi i uniformi službenika saobraćajne policije.
- U aktu MUP pod nazivom „Objašnjenje o policijskoj kontroli upotrebom audio i video nadzora u vozilima saobraćajne policije“ piše da se vozilo opremljeno ovim nadzorom koristi za snimanje intervencije policijskih službenika u pokretu, kretanjem iza kontrolisanog vozila na udaljenosti od tri do pet metara.
Ne treba biti nikakav stručnjak za saobraćaj da bi se znalo da snimanje sa udaljenosti do tri do pet metara direktno ugrožava bezbednost saobraćaja - kaže Šabić za Kurir i dodaje da se može razgovarati o tome da li je takav nadzor sa stanovišta suzbijanja korupcije ili torture dobar i legitiman, ali da nikako ne može biti dobro i legitimno da se to sprovodi na neustavan i nezakonit način.
Bez komentara
Načelnik Uprave saobraćajne policije MUP Dragiša Simić nije hteo da govori na ovu temu bez odobrenja nadležnih. Iako smo pitanja MUP poslali elektronskim putem, do zaključenja broja nismo dobili odgovor.
Direktor policije Milorad Veljović rekao nam je da je na putu i da će o ovoj temi moći da govori tek kad se vrati u Beograd.
Damir Okanović
OVA OPREMA JE KORISNA!
Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da je zabranjena oprema korisna i da zato Skupština Srbije mora da reši taj problem.
- Reč je o različitim pravnim tumačenjima MUP s jedne strane i poverenika Šabića sa druge. U Zakonu o bezbednosti saobraćaja piše da određeni uređaji mogu da snimaju prekršaje. Skupština će dati autentično tumačenje zakona - kaže Okanović i ističe da je oprema za audio-video snimanje korisna jer sprečava da se onaj ko je načinio prekršaj izvuče pred sudom, ali i da se oslobodi odgovornosti onaj ko nije kriv.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore