Uglavnom su pogođene opštine sa lošom infrastrukturom i velikom nezaposlenošću. Prioritet je spasavanje ljudskih života i posledice se moraju sanirati da bi se život vratio u normalu za šta su potrebna ogromna finansijska sredstva i stručni ljudi, naveo je ministar

BEOGRAD - Potpredsednik Vlade i ministar za spoljnu i unutrašnju trgovinu Rasim Ljajić izjavio je danas, povodom poplava koje su zadesile Srbiju, da opasnost prolazi, ali da su vidljive razmere štete i da su uglavnom pogođene opštine koje kubure sa malim budžetima. Zbog toga, dodao je Ljajić, ogromna je obaveza za vladu i državu da se saniraju posledice katastrofe.

Ljajić je rekao da su uglavnom pogođene opštine sa lošom infrastrukturom i velikom nezaposlenošću, da je još prioritet spasavanje ljudskih života i da se posledice moraju sanirati da bi se život vratio u normalu za šta su potrebna ogromna finansijska sredstva i stručni ljudi.

Ljajić, koji je juče posetio Bajinu Baštu, rekao je da su male štete od poplava i od vode, iako ima poplavljenih poljoprivrednih gazdinstava i oranica, ali da ima hiljadu klizišta, da su oštećeni putevi, mnoge kuće gotovo neupotrebljive, a mnoga sela odsečena od sveta.

On je najavio da mora da se radi na više frontova, jer je više od 3.000 kilometara puteva oštećeno, 250 mostova srušeno, a 2.500 stambenih građevinskih objekata urušeno i oštećeno i da će biti potrebna dobra koordinacija između vlade i lokalnih samouprava.

Govoreći o kažnjavanjima onih zbog špekulativnih radnji, Ljajić je precizirao da je manji broj dojava građana, kojih je juče bilo samo 17 i da se najčešće događa da te dojave nisu bile prave, jer inspekcijske kontrole u najvećem broju slučajeva nisu našle gotovo ništa, a da je do sada zatvoreno sedam prodavnica. Ljajić je poručio građanima da ne prijavljuju lokalne prodavce samo zato što nisu sa njima u dobrim odnosima, ali da će se rigorozno poštovati zakon i neće biti dozvoljeno nikome da situaciju koristi da bi se obogatio ili stekao neovlašćeni profit.

Ljajić je rekao da, sa druge strane, ima i obrnutih slučajeva da su se trgovci ponudili da doniraju vodu, namirnice i da njima treba odati priznanje za humanitarnu pomoć koju su pružili.Govoreći o robnim rezervama i osnovnim životnim namirnicama, Ljajić je rekao da je juče na vladi doneta odluka da se u toj oblasti skrati procedura, jer je vanredna situacija.

Sektor za vanredne situacije će, zavisno od zahteva koje dobija od kriznih štabova, moći će da da nalog robnim rezervama za isporuku odgovarajuće robe, odnosno građevinskog materijala i lekova.

"Apelujem na lokalne samouprave, ali i na Sektor za vanredne situacije da da robu iz robnih rezervi zaista koristimo kada iscrpimo sve druge izvore", poručio je Ljajić.

On je objasnio da te robe ima dovoljno, ali da je potrebno voditi računa kao da je ima u minimalnim količinama, da ne bi došlo do nestašice.Ljajić je dodao da se 1.000 tona kukuruza daje sada za ishranu stoke, ali da je dat i nalog za 85 tona konzervi, pašteta narezaka, mleka u prahu, 50 tona brašna, a da se od juče sprovode nova brža i efikasnija procedura.

(Tanjug/RTS)