Procenjuje se da u oblasti fizičko-tehničkog obezbeđenja ima 50.000 zaposlenih

BEOGRAD - Inspekcijski nadzor u 13 najvećih agencija za fizičko - tehničko obezbeđenje pokazalo je da od 9.000 zaposlenih, 2.700 njih je angažovano na osnovu ugovora o stručnom usavršavanju, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja dodajući da su protiv 10 agencija podnete prekršajne prijave.

On je na konferenciji za novinare istakao da ugovor o stručnom usavršavanju nije radni odnos, da po njemu radnici ne moraju da budu plaćeni, da ne mora da se plaća nijedan porez ni doprinos osim za zdravstveno osiguranje, i ništa više.

"Jasno je da na ovom primeru poslodavci pokušavaju i vrlo uspešno izbegavaju da uplate poreze i doprinose i da oštete budžet Srbije", rekao je Vulin predstavljajući rezultate dosadašnjeg rada i buduće prioritetne aktivnosti Inspektorata za rad na borbi protiv sive ekonomije i rada na crno.

Prema njegovim rečima, procenjuje se da u oblasti fizičko-tehničkog obezbeđenja ima 50.000 zaposlenih, a ukoliko je procena koja je nađena tačna i ukoliko može da se primeni na taj broj zaposlenih, to bi značilo da su radnici prijavljeni samo na minimalcu i da država mesečno gubi 102 miliona dinara ili godišnje milijardu i 200 mililona dinara.

Ukazujući da je jedan od prioriteta ministarstva rada, zapošljavanja, za boračka i socijalna pitanja pojacavanje uloge inspekcijskog nadzora kako bi se suzbila siva ekonomija, ali kako bi se i pomoglo radnicima i poslodavcima, on je rekao da će se istraživanje sprovesti i u svim drugim delatnostima dodajući da je takva praksa pronađena i u pekarama, frizerskim salonima...

Prema njegovim rečima, tu se ugovor o stručnom usavršavaju koristi samo da bi se izbegli porezi i dorpinosi. On je istakao i da takva praksa može bii posebno opasna u FTO-u jer se radi o licima koja brinu o nečijoj bezbednosti, nose oružje...

On je istakao da bi to pitanje trebalo da bude regulisano Pravilnikom koji u slučaju FTO-a donosi ministarstvo unurtašnjih poslova.

"MUP još ima rok da donese taj pravilnik, a resorni ministar mi je potvrdio da se radi na tom pravilinku", rekao je Vulin dodajući da je prema zakonu o privatno obezbeđenju pravilnik treba da se donose šest meseci od usvajanja tog zakona.