Istraživanje je rađeno u okviru šestomesečnog projekta "Bolnice bez korupcije", a rad lekara i stepen korupcije ocenjivali su stacionirani pacijenti

SRBIJA - Iako na prvi pogled deluje ohrabrujuće podatak da 60 odsto lekara u Srbiji ne traži mito od pacijenata, s druge strane zabrinjava skandalozna činjenica da ostalih 40 odsto to čini.

Ovo je pokazalo istraživanje o stepenu izloženosti građana korupciji u pet zdravstvenih ustanova u Srbiji, koje su danas predstavili udruženje "Srbija u pokretu" i USAID.

Istraživanje je rađeno u okviru šestomesečnog projekta "Bolnice bez korupcije", a rad lekara i stepen korupcije ocenjivali su stacionirani pacijenti u tih pet ustanova.

Predsednik udruženja "Srbija u pokretu" Predrag Stojčić kazao je na konferenciji za novinare da direktna izloženost pacijenata korupciji nije bitno smanjena, sa 13 na 12 odsto, odnosno za jedan odsto što se može računati i kao statistička greška.

Takođe, posle projekta otvoreno traženje poklona od pacijenata smanjeno je sa 14 odsto na nulu, indirektno traženje poklona smanjeno sa 25 na 16 odsto, ali je traženje poklona preko treće osobe povećano sa 20 na 28 odsto, rekao je Stojčić.

U projektu su učestvovala 452 lekara iz Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, Zdravstvenog centra "Studenica" u Kraljevu, Opšte bolnice u Vršcu, Specijalne bolnice "Merkur" u Vrnjačkoj Banji i Kliničko bolničkog centra Zemun.

U međuvremenu održane su i antikorupcione radionice, o mehanizmima zaštite od korupcije, u kojima su učestvovala 452 građana iz Beograda, Niša, Vranja, Užica i Novog Sada.

Podsetimo, prema istraživanju obavljenom za potrebe Evropskog parlamenta, srpsko zdravstvo je na poslednjem 35. mestu. Na osnovu dostupnosti, kvaliteta i brzine zdravstvenih usluga ocenjuje se zdravstveni sistem.

Evropski zdravstveni potrošački indeks dodelio je zdravstvu u Srbiji 451 bod, od mogućih hiljadu. Primera radi, Holandija je dobila 870 bodova. Inače, najlošije smo ocenjeni dva puta za redom – 2012. i 2013. godine.