Tridesetak ljudi, koji su rodbinski povezani, nelegalno je došlo do kapitala, utvrdio je Savet za borbu protiv korupcije

BEOGRAD - Savet Vlade Srbije za borbu protiv korupcije saopštio je da je „Privredni savetnik“ nezakonito privatizovan i da je pogrešnim tumačenjem propisa naneta nesaglediva šteta društvu i državi.

Savet je svoj izveštaj dostavio Vladi Srbije, MUP i tužilaštvu i u njemu ukazao da je nešto više od trideset zaposlenih, penzionera i njihovih naslednika, protrivpravno prisvojilo kapital čija je vrednost u junu 1999. procenjena na 80 miliona dinara, što je oko sedam miliona evra!

Mutni poslovi

„U 2012. godini kapital akcionara tog preduzeća povećan je na oko 17 miliona evra, i to preko 5.000 kvadratnih metara novoizgrađenih nekretnina na najluksuznijim lokacijama u centru Beograda i obrtnom imovinom od oko 12 miliona evra. To preduzeće godišnje od izdavanja nekretnina i kamata na kratkoročne kredite ima prihode od oko dva miliona evra. Od tolike imovine „Privrednog savetnika“ država je prodajom akcija na berzi dobila 196.000 evra, a sve ostalo malobrojni zaposleni, koji su povezani bliskim rodbinskim odnosima“, naveo je Savet.
mladjen-kovacevic.jpg
Kurir štampano 


Savet za borbu protiv korupcije od nadležnih državnih organa je zatražio da ispitaju privatizaciju „Privrednog savetnika“, kao i privatizacije drugih preduzeća koja su, uključujući „C market“, izvršila primarnu privatizaciju po modelu „Privrednog savetnika“.

„Savet je preporučio i da se ispita učešće „Privrednog savetnika“ u donošenju Zakona o računovodstvu i drugim računovodstvenim propisima koji su, po oceni stručne javnosti, neprimenljivi i veoma štetni za srpsku privredu“, istaknuto je u saopštenju.
Zatraženo je i da se proveri pravni osnov izdavanja akcija i na osnovu toga isplaćenih dividendi i da se utvrde uslovi izdavanja nezakonito stečenih nekretnina.

Rasprodaja

Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da je ovo jedan u moru slučajeva zloupotrebe.
- Ovo nije jedini slučaj, toliko toga se rasprodalo po bagatelnim cenama, a onda drugi pribavili korist. Sve ovo je odraz društvene krize, krize morala, društvenog sistema i pravosuđa. Sigurno je da ćemo još mnogo toga saznati, a plašim se da ovaj slučaj nije najdrastičniji - ističe Kovačević.