Veća grupa mladih prekinula je govor predsednika uzvicima "Izdali ste Kosovo", "Tomo šiptaru", "Vuline šiptaru" dok je druga grupa aplaudirala predsedniku uz povike "Živeo Tomislav Nikolić", "Živela Srbija"
NIKOLIĆ NA GAZIMESTANU: Govor predsednika prekinut zbog uvredljivog skandiranja Autor: Mup

KRUŠEVAC, GAZIMESTAN - Govor predsednika Srbije Tomislava Nikolića pred Spomenikom palim srpskim junacima u Kosovskom boju na Gazimestanu, danas je prekinut zbog uvredljivog skandiranja grupe mladih.

Veća grupa mladih prekinula je govor predsednika uzvicima "Izdali ste Kosovo", "Tomo šiptaru", "Vuline šiptaru".

Istovremeno, druga grupa građana aplaudirala je predsedniku uz povike "Živeo Tomislav Nikolić", "Živela Srbija".

Nikolić je u više navrata pokušao da smiri situaciju rečima "Svi smo mi Srbi".

Govor je prekinut, a policija nije intervenisala.

http://www.youtube.com/watch?v=K4n-OlCXFVY#t=10

http://www.youtube.com/watch?v=IswNLgsCzK4#t=18

Za vreme govora predsednika bačena i jedana petarda.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić položio je venac na spomen obležje kosovskim junacima na Gazimestanu i poručio da će Srbija i dalje nastaviti da se bori za svoju svetu zemlju i pregovarati sa svima.

Nikolić je, na obeležavanju Vidovdana, rekao da je Gazimestan sveta zemlja, da je tu pre 625 godina vođena odlučujuća bitka, kad su se kosovski junaci borili za slobodu svoje kuće i nejači.

On je rekao da je na tom mestu pristojnije da se ćuti, ali da ipak mora da kaže da će Srbija nastaviti svoju borbu i pregovarati sa svima.

"Srbija je odlučila -pregovaraće do kraja sa svima", istakao je Nilkolić.

Predsednik Srbije je poručio onima koji su zviždali i dovikivali mu da je izdajnik da su se 1389. godine posvađani srpski velikaši tu okupili kako bi se zajedno borili protiv silnog Osmanskoj carstva.

On je pripadnike tih grupa, među kojima su se mogla videti obeležja Obraza i drugih organizacija, poručio da su bezumnici i da tako samo pokazuju kako se još uvek na Kosovu međusobno svađamo.


E da su tako zviždali Lazaru...

"Da su tako zviždali Lazaru kada ih je pozvao u boj, vi danas ne biste imali gde da dođete", rekao je Nikolić.

"Samo da ne dozvolimo da bude više sahranjenih kosovskih junaka, nego živih na Kosovu" istakao je Nikolić.

Nikolić je pre toga u svom govoru rekao da se danas na tom prostoru žive komšije Albanci koji tu grade kuće i obrađuju imanje i poželeo im sreću, ali i poručio da treba da znaju da grade na srpskoj zemlji.

"Sve što izgrade neka im ostane za večito, ali da znaju da grade na srpskoj zemlji", naglasio je Nikolić.

On je takođe poručio onima koji su zviždali i bacali sitne predmete ka govornici rekao da će sutra kada ih deca budu pitala šta su radili, reći da su nazivali izdajnicima one koji su pokušavali da pomognu i da će ih zato biti sramota.

"Vi ćete najbolje da spasavate Kosovo i Metohiju? Izvikaćete se i onda otići kući", rekao je Nikolić.

Pored Nikolića je u jednom trenutku pala petarda i on je zatim rekao da je sramota šta se radi kod spomen obležja kosovskim junacima i da "im oprašta jer ne znaju šta rade".

Nikolić je govor završio obraćanjem Amfilohiju, rekavši da im oprašta jer sve su to srpska deca.

Predsednik Srbije je poručio da Srbija treba da vodi mudru politiku i da se grdno vara svako ko misli da možemo bilo kakvu budućnost da gradimo ratujući.

On je rekao da Srbija nikada neće priznati Kosovo, kao i što će se kosovske vlasti uvek ponašati kao da su u suverenoj i nezavisnoj državi i da je zato u interesu srpskog i albanskog naroda da se dogovore. On je istakao da Srbija treba sa svima da razgovara kako bi se Srbi i Albanci dogovorili, a ne ratovali.

"Ubeđen sam da dok sam ja predsednik, Srbija neće ratovati, a ako građani Srbije misle da treba da izaberu nekog ko bi ponovo kupovao oružje umesto da zidaju kuće, sami će o tome odlučiti", rekao je Nikolić, dodajući da ne treba više da dajemo živote za Srbiju već da vodimo mudru politiku.

Predsednik Srbije je kazao da je njegova želja iskazana kroz Rezoluciju Skupštine Srbije, na osnovu koje su realizovani mnogi korisni razgovori sa prištinskim institucijama i Evropskom unijom.Na pitanje novinara šta ako EU bude tražila da Srbija prizna nezavisnost Kosova zbog članstva, Nikolić je odgovorio da pet država članica EU nije priznalo Kosovo, a da nisu isključene iz EU.

On je dodao da EU nije tražila od Srbije da prizna Kosovo, kao i da ne vidi razlog zašto neka zemlja ne bi mogla da postane članica EU iako ne priznaje nezavisnost Kosova, ako nisu isključene članice koje to isto nisu ucinile.
Na pitanje da li postoje barikade u Kosovskoj Mitrovici, Nikolić je kazao da su Srbi tu izgradili park prijateljstva i da je sada na Albancima da ponuđeno prijateljstvo prihvate.

On je kazao da je na Gazimestanu, gde je održana Kosovska bitka, sve počelo i da tu nikada ne sme ni sve da se završi.

"Svaka politika podleže sudu vremena pa će i moja", dodao je Nikolić.

Predsednik je istakao da svi koji žive na KiM, bez obzira da li su Srbi ili Albanci, treba da žive dobro i u miru i da on deli ljude na dobre i loše, a ne na Srbe i Albance.

Pojedini pripadnici grupa su uzvikivali ime Vojislava Šešelja i "Izdali ste Kosovo", ali je uprkos svemu tome što se dogodilo Nikolić prilikom dolaska dobio aplauz i prisustvovao parastosu koji su služili mitropoliti crnogorsko-primorski Amfilohije, vladika raško-prizrenski Teodosije i vladika vranjski Pahomije.

Prisustvovali su i ministar pravde Nikola Selaković, ministar za rad Aleksandar Vulin, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i predstavnici Srba sa Kosova.

Pre govora predsednika Srbije vladika Amfilohije je pozvao Srbe i Albance na KiM da nastave da žive zajedno i da sve bratime s ljubavlju i nazvao bezumnim zviždanje i negodovanje na Gazimestanu tokom govora predsednika Srbije.
Nikolić je stigao danas na Gazimestan a onda će u Gračanici prisustvovati otkrivanju spomenika Milošu Obiliću i razgovarati sa predstavnicima Srba sa Kosova i Metohije.

Skupština opštine Gračanica odlučila je da spomenik srpskom junaku Milošu Obiliću, koji je 1999. godine srušen u Obiliću, bude postavljen na mestu na kojem je bio mozaik sa likom kraljice Simonide, na kružnom toku u centru te opštine.

Predsednik Srbije je poručio onima koji su zviždali i dovikivali mu da je izdajnik da su se 1389. godine posvađani srpski velikaši tu okupili kako bi se zajedno borili protiv silnog Osmanskoj carstva. On je pripadnike tih grupa, među kojima su se mogla videti obeležja Obraza i drugih organizacija, poručio da su bezumnici i da tako samo pokazuju kako se još uvek na Kosovu međusobno svađamo.

"Da su tako zviždali Lazaru kada ih je pozvao u boj, vi danas ne biste imali gde da dođete", rekao je Nikolić. "Samo da ne dozvolimo da bude više sahranjenih kosovskih junaka, nego živih na Kosovu" istakao je Nikolić.

.

jagodina-vidovdan.jpg
Tanjug 

Liturgija u Jagodini održana je u Sabornoj crkvi "Svetih apostola Patra i Pavla" a parastosom ispred Spomenka poginulima u svim srpskim ratovima u Jagodini na Skveru omladine uz veliki broj građana. Parastos su služili sveštenici Crkvene opstine Jagodine, a gradajni su palili sveće, žene delile panahiju.
Posebno svečano, uz velik broj vernika i stanovnika ovog dela Srbije bilo je u crkvi "Vaznesenje Gospodnje" srednjovekovnog manastira "Ravanica" kod Ćuprije, zadužbini kneza Lazara i gde se Lazareve mošti nalaze od 1989. godine. Pored sarkofaga kneza Lazara, u koloni, pognutih glava prolazili su građani sa svećama, a liturgiju i parastos je služio vladika braničevski Ignjatije (Midić) sa sveštenstvom ćuprijskim.
Svečano je bilo i u manastiru Jošanica kod Jagodine gde se, po narodnom predanju u manastirskoj crkvi "Sveti Nikola", knez Lazar venčao sa kneginjom Milicom, ali i u manastiru Manasije kod Despotovca, zadužbini despota Stefana Lazarevica, sina kneza Lazara. Na zidinama Manasije, iznad glavnog ulaza, viori se srpska zastava iz tog vremena.

Srbi sa severa Kosmeta na Gazimestanu

Nekoliko autobusa i kombi vozila krenulo je jutros u pratnji Kosovske policije iz mesta Rudare, u opštini Zvečan na severu Kosova, ka Gazimestanu i Gračanici gde će biti obeležen Vidovdan.
Regionalni šef operative Kosovske policije Željko Bojić rekao je da je na sprovođenju ovog operativnog plana angažovano ukupno 212 policijskih službenika, od kojih će 110, među njima 50 pripadnika specijalne jedinice, obezbeđivati pratnju konvoju."Za sada, po saznanjima kojima raspolažemo pratićemo osam autobusa, međutim, pored toga imaćemo jedinice u pripravnosti koje će u slučaju bilo kakve potrebe moći da prate i druge autobuse koji budu došli", dodao je Bojić.

Autobusi iz Kosovske Mitrovice ali i centralne Srbije, krenuli su put Gazimestana i Gračanice pod pratnjom Kosovske policije jutros oko 7 časova iz mesta Rudare u opštini Zvečan. Bojić je napomenuo da će u Kosovskoj Mitrovici tokom dana i večernjih sati biti pojačano prisustvo policije. U Kosovskoj Mitrovici večeras se odrzava osma "Bajk rok misija".

http://www.youtube.com/watch?v=6MMISV9aE4Y

Predsednik moto kluba “Harli Dejvidson” Srbija Milić Radević rekao je da se očekuje veliki broj motora, a na večerašnjem koncertu nastupiće Bora Đorđević, Oktobar 1864, grupa Alisa. Polazak bajkera je zakazan za danas u 10 sati, sa platoa Narodne skupštine u Beogradu, a dolazak u Kosovsku Mitrovicu oko 17 sati.

Vidovdan, kao državni praznik, obeležava se radno, a u spomen na Kosovsku bitku, koja se odigrala 28. juna 1389, odnosno 15. juna po starom kalendaru na Gazimestanu i predstavlja sećanje na poginule u svim ratovima.
To je, prema mišljenju istoričara, važan datum u kolektivnoj svesti srpskog naroda i jedan od temelja kolektivnog identiteta. Simbolizuje, prema tom konceptu, slobodu, otpor tuđinu, negovanje patriotizma, nacionalnog bića, viteštva i herojstva, ali i prekretnicu posle perioda uspona pod vladarima iz dinastije Nemanjića.
Poseban značaj Vidovdan je dobio u vreme stvaranja nove srpske države, a kao zvaničan državni praznik uveden je 1889. na 500-tu godišnjicu od Kosovskog boja.

Stradanju srpskih vojnika je posvećen spomenik podignut na Gazimestanu 1953. godine, rad Aleksandra Deroka, dok Spomenik kosovskim junacima, koji je otkriven 28. juna 1904. godine u okviru proslave stogodišnjice Prvog srpskog ustanka, u prisustvu kralja Petra prvog Karađorđevića, predstavlja simbol Kruševca i delo je srpskog vajara Đorđa Jovanovića.

Posle Kosovske bitke telo kneza Lazara (1329-1389) je sahranjeno u manastiru Ravanica, a u seobi Srba pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem krajem 17. veka je preneto u fruškogorski manastir Vrdnik.
U Ravanicu su mošti vraćene 1989, na 600-tu godišnjicu Kosovske bitke.
Na polju Kosovu 1389. odigrala se presudna bitka između srpske i turske vojske, koja je otvorila vrata Turcima za dalji prodor u Evropu. Pretpostavlja se da je turski sultan Murat Prvi, koji je na Kosovo stigao sa sinovima Bajazitom i Jakubom, predvodio 40.000 vojnika, a da je srpski knez Lazar Hrebeljanović sakupio 25.000 boraca.

http://www.youtube.com/watch?v=MNxlk6hy-3A

SNS osudio napade na predsednika Srbije

Srpska napredna stranka najoštrije osuđuje današnje napade na predsednika Republike Srbije, Tomislava Nikolića. Uvredljivo skandiranje i prostački napadi predstavljaju sramotu, ne samo onih koji su se danas tako necivilizovano poneli prema predsedniku Srbije, nego i sramotu Srbije.

"Oni koji su gađali predsednika Nikolića, gađali su, ustvari, Srbiju, i naneli nam svima nesagledivu štetu, i unizili ugled naše zemlje. Današnji incidenti pokazuju koliko je važno da Srbija postane normalna zemlja, a Srpska napredna stranka uložiće maksimalne napore, i boriti se svakim danom, da postanemo moderno i uređeno društvo, u kome će ovakvi ispadi predstavljati samo daleku i ružnu prošlost", navodi se u saopštenju SNS.