Blagojević: Srbija očekuje bespovratnih 250 miliona evra od donatora
BEOGRAD - Srbija može da očekuje 250 miliona evra bespovratne međunarodne pomoći za obnovu od poplava, ocenio je danas direktor Kancelarije za pomoć i obnovu poplavljenih područja Marko Blagojević.
On je na sednici Predsedništva Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) izrazio zadovoljstvo pripremnim sastankom za donatorsku koferenciju, ističući da ide bolje nego što je očekivao, ali da je iznos koji se može na taj način dobiti ipak znatno manji od procenjne štete.
"Sigurno ćemo moći da dobijemo veću podršku od one koju smo planirali", rekao je Blagojević, ukazujući da je da međuarodne donacije treba pažljivo koristiti jer će biti znatno manje od vrednosti štete od poplave.
"To je znatno manje od štete koja je procenjna na ukupno 1,7 milijardi, od čega je oko pola direktna šteta, a pola gubici koji su nastali ili će nastati kao posledica poplava", rekao je direktor Kancelarije za obnovu.
Blagojević je istakao da će najveći deo pomoći doći iz Evropske unije.
Dodao je da su ga na pripremnom sastanku pozitivno iznenadili Švajcarka i Nemačka, koji su najavili pomoć veću od očekivane.
On je rekao da je nacrt zakona o obnovi završen i da će će uskoro pred Vladu, a potom u Skupštinu.
Blagojević je rekao da je se pojedine opštine "vrlo opušteno odnose" prema zahtevu da dostave poodatke o šteti i naveo da je do sada podatke dostavilo 20, a 20 nije.
"Juče smo ponovo opštinama podneli zahteve da nam sve te podatke dostave do ponedeljka. Ko dostavi podatke, ući će u obračun jer više nemamo vremena za čekanje", rekao je on.
Blagojević je ukazao da, bez podataka o kategorizaciji štete, nije moguće utvrditi kolika će pomoć biti isplaćena.
Blagojević je naveo da je situacija čista s kućama koje su se srušile ili će biti srušene - ima ih 400, a istakao je da će obnavljanje više od polovine biti plaćeno međunarodnim dinacijama.
Izgradnja ostalih kuća će biti plaćena od 29 miliona evra donacija koje su stigle na račun Vlade Srbije, a koštaće pet do šest miliona evra.
Ostatak od 25 miliona evra donacija će biti za nadoknadu štete domaćinstvima od poplava, kojih, po nepotpunim procenama, ima oko 17.000. Po rečima Blagojevića, svako domaćinstvo koje je pretrpelo materijalnu štetu dobiće materijalnu pomoć ili kao nadoknadu za ono što je već potrošilo, ili za ono što će tek uložiti u renoviranje. Taj novac će biti deljen na osnovu kategorizacije štete, odnosno na osnovu veličine objekta.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički je istakla da ulaganje u preventivu od prirodnih katastrofa "spada u visoki priritet", te "besto od današnje potrošnje mora da se štedi i ulaže u preventivu".
Ona je ocenila da je prilikom poplava nije skoro ništa urađeno na primeni stretegije iz 2011. godine, koja je "jako dobra".
Udovički je pohvalila međusobnu saradnju lokalnih zajednica, i njihovu saradnju s Ministarstvom za državnu upravu i lokanu samoupravu.
Predsednik SKGO Zoran Perišić je rekao da je ta organzacija prilikom poplava "pokazala da moze da odgovori zahtevima u vanrednoj situaciji u kojoj je bila cela Srbija", mada "postoje propisti i problemi, ali siguran sam da se mogu prevazići", rekao je gradonačelnik Niša.
Perišć je istakao da će današnji sastanak doprineti da se na najboljin način iskoriste kapaciteti SKGO i da se utvrde pravci delovanja, da ne bi došlo do preplitanja nadležnosti ili nejasnoća u funkcionisanju lokalnih samuprava u slučaju vanrednih situacija.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana