Otpremnina zbog odlaska u penziju iznosiće dve prosečne plate zaposlenog, a ne tri kao do sada, zaposleni će imati pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i za smenski rad. Gubi se i pravo na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor, izuzev ako zaposleni dobije otkaz

BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas izmene Zakona o radu i nastavili sednicu izjašnjavanjem o Zakonu o PIO, a zatim sledi pretres amandmana na Leks specijalis o poplavama.

Izmene Zakona o radu predviđaju pravo na naknadu po osnovu minulog rada od 0,4 odsto po godini rada kod aktuelnog poslodavca. Naknada zbog otkaza dobijenog kao tehnološki višak iznosiće minimum zbir trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod aktuelnog poslodavca.

Otpremnina zbog odlaska u penziju iznosiće dve prosečne plate zaposlenog, a ne tri kao do sada, zaposleni će imati pravo na naknadu za noćni rad od 26 odsto, ali ne i za smenski rad. Izmene Zakona predivđaju i da radni odnos na određeno vreme može da traje dve, umesto kao do sada godinu dana, kao i da zaposleni pravo na korišćenje godišnjeg odmora dobija posle mesec dana neprekidnog rada, a ne, kao do sada, posle šest meseci.

Nova rešenja predviđaju i gubljenje prava na naknadu za neiskorišćen godišnji odmor, izuzev ako zaposleni dobije otkaz.

Ubuduće će zaposleni imati manji broj dana plaćenog odsustva, umesto sedam sada će dobijati pet za venčanje, porođaj supruge, teške bolesti članova porodice ili njihovu smrt, a za dobrovoljno davanje krvi dva slobodna dana.
Tokom godišnjeg odmora zaposleni ima pravo na osnovnu zaradu uvećanu za minuli rad tokom tog meseca, a ne kao do sada na prosek svoje zarade iz prethodna tri meseca. Imaće i pravo na 60 odsto osnovne zarade uvećane za minuli rad, a ne kao do sada na prosek svoje zarade iz prethodna tri meseca.
Kada je reč o izmenama Zakona o PIO, one predviđaju, pored ostalog, da se od januara 2015. na svakih šest meseci povećava starosna granica za odlazak žena u penziju, kako bi 2032. ona bila 65. godina i izjednačila sa uslovima za muškarce. Minimalan staž je 15 godina.

Prevremenu starosnu penziju mogu da koriste svi koji imaju 40 godina staža, od 2023. u prevremenu penziju mogu da odu muškarci stari 60 godina i žene sa 59,6 godina.Za nedostajuće godine života plaćaće se penali 0,34 odsto mesečno. Penzija po tom osnovu može da se umanji maksimalno 20,4 odsto.
Žena koja je rodila jedno dete ima pravo na dodatnih šest meseci staža, a sa dvoje dece - godinu, dok će žena koja je rodila troje i više dece imati pravo na dodatni staž od dve godine.

Vulin: Srbija ima razloga da bude zadovoljna Zakonom o radu

Ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin izjavio je danas po usvajanju izmena i dopuna Zakona o radu da Srbija ima razloga da bude zadovoljna, jer će se njima pomoći tržištu rada da se razvije, radniku da sačuva svoj posao, a poslodavcu da unapredi svoj posao i zaradi.“Zadovoljan sam izmenama i dopunama Zakona o radu, mislim da Srbija ima razloga da bude zadovoljna. Pozivam sve socijalne partnere da se ponašaju u skladu činjenicom da je Zakon usvojen”, rekao je Vulin novinarima u Skupštini Srbije.On je istakao da je Vlada tu i za sindikate i za poslodavce i da je uvek spremna za dijalog.“Pred nama su novi zakoni koje treba zajedno da donosimo, sve što treba da radimo, treba da radimo zajedno privrženi socijalnim dijalogu sa ciljem da u Srbiji bude bolje”, istakao je ministar.Ukazujući da su ranije postojale primedbe da se zakoni ne sprovode, Vulin je posebno podvukao da će oni zakoni, koji budu donošeno, biti i sprovođeni.“Ovo važi za Zakon o radu kao što će važiti za bilo koji drugi zakon”, naglasio je Vulin.Upitan da li veruje da će sindikati nastaviti proteste, Vulin je prokomentarisao da “vidi da su preko vikenda imali pauzu i da ne zna šta će smisliti kada počnu radni dani”.“Mi ne sporimo nikom pravo da ima svoj politički stav i da taj stav bude drugačiji, ne sporimo ni pravo Demokratskoj stranci da aktivno učestvuje u organizaciji ovih protesta, to je sasvim u redu, samo sindikat kao i poslodavci moraju da vode računa o zaposlenima”, rekao je Vulin.Povodom usvojenih izmena i dopuna Zakona o PIO, Vulin je rekao da će on u narednih deset godina uštedeti 5, 35 procenata bruto društvenog proizvoda i da ničija prava neće biti ugrožena, već će se malo sporije ići u penziju.

Zakon o poplavama

Zakonom o poplavama je precizirano i da područje pogođeno poplavama obuhvata poplavljene i klizištima ugrožene delove teritorije Srbije: grad Beograd i gradske opštine Obrenovac, Lazarevac, Mladenovac, Grocka i Rakovica.
Zakonom su obihvaćeni gradovi Sremska Mitrovica, Šabac, Loznica, Valjevo, Čačak, Užice, Jagodina, Kruševac, Kraljevo, Kragujevac, Požarevac i Zaječar.
Takođe, zakonska rešenja se odnose i na opštine Bajina Bašta, Kosjerić, Požega, Ub, Osečina, Ljig, Lajkovac, Mionica, Bogatić, Vladimirci, Koceljeva, Mali Zvornik, Krupanj, Ljubovija, Gornji Milanovac, Lučani, Ražanj, Aleksinac, Doljevac, Petrovac na Mlavi, Smederevska Palanka, Velika Plana, Paraćin, Ćuprija, Svilajnac, Despotovac, Rekovac, Varvarin, Trstenik, Šid, Knić i Rača.