Samo od početka godine zabeleženo 11 ubistava. Apelom na nadležne želimo da sprečimo porast nasilja nad ženama

BEOGRAD - Bacio ženu s prozora dvospratnice, pa joj prerezao grkljan i izbo je nožem. Zapalio je lepkom za parket, zadavio je i zatim zapalio njeno beživotno telo.

Slomio joj ruke, rebra, nos, nožem joj utrobu probio nekoliko puta. Isto toliko zamaha makazama u vrat i mrtva je. Pred decom. Sekirom je udarao u glavu, a potom je zaklao nožem...

Ovo je samo jedna u nizu tragedija u kojoj su akteri bili supružnici. Partner - sadašnji, vanbračni ili bivši suprug, a neretko i sin, najčešći su zlostavljači žena. Čak 118 pripadnica nežnijeg pola ubijeno je za poslednje četiri godine. Zabeležen je i porast nasilja u porodici, u kojoj svaka treća žena trpi fizičko, a čak svaka druga psihičko iživljavanje.

Zbog toga je Kurir odlučio da se pridruži akciji sigurne kuće „Neka svaka kuća bude sigurna“ kako bi se sprečio porast nasilja nad ženama i broj smrtnih slučajeva, jer napadi su, prema rečima koordinatorke ove institucije Vesne Stanojević, sve brutalniji i brojniji.

- Samo od početka ove godine imamo 11 ubistava. Razlozi su mnogobrojni, ali pre svega bih navela kaznenu politiku, koja je izrazito blaga, i to što se o nasilju u porodici ne priča mnogo. Tu su još i ljubomora, alkoholizam, loša ekonomska situacija... Društvo doprinosi da se žene ne osećaju bezbedno, a tužioci, policija i sudovi ne rade svoj posao - objašnjava ona.

Kako kaže, posledica toga je da žene ostaju uz nasilnika i najčešće ga iz stida i straha ne prijavljuju.

Neće se promeniti
PREPOZNAJTE NASILNIKA NA VREME!

Prema rečima koordinatorke sigurne kuće Vesne Stanojević, muškarca koji ima preku narav i tešku ruku moguće je prepoznati još tokom zabavljanja.

- Ako stalno ima neku primedbu, pa mu se ne sviđa ženina kosa, šminka, odeća, te je pogledala nekog zavodljivo ili se nije dovoljno smešila, možda je i previše pričala kada je trebalo da ćuti. Taj se nikad neće promeniti, zapravo će s vremenom biti još gori. Zato je glavni savet za žene da ne ostaju u takvim vezama, a da se kasnije obavezno obrate za pomoć - kaže ona.