Niko nije obezbeđivao ventil koji je odvajao zagađenu vodu iz jezera od one sa vrela koja se koristila za piće. Svako je mogao da dođe i otvori ga

UŽICE - Kako Kurir saznaje, glavni ventil u selu Stapari, koji je trebalo da fizički odvoji vodu iz jezera Vrutci od one sa Sušičkih vrela, bio je - neobezbeđen. To znači da je tom ventilu u po dana ili noći mogao da pristupi ko hoće, da ga otvori, zatvori...

Odmah po pojavi bakterija i crvića u gradskom vodovodu nadležni su ispraznili cevovod od jezera Vrutci do tog ventila i, po saznanjima Kurira, koncentracija cijanobakterija i nematoda u vodi u gradu počela je da pada.

Kilometarsko pešačenje

Da ventil nije bio zaključan, potvrdio nam je i zamenik gradonačelnika Vidoje Drndarević.
- Da li je neko pristupao ventilu, ne znam. To je pitanje za istragu i ja ću insistirati da se razjasni. Obezbeđenje ventila je nadležnost JKP „Vodovod“ - rekao je on.
Direktor „Vodovoda“ nije nam se javljao na telefon, a žedni građani, koji su treći dan bez pijaće vode, bili su na ivici živaca. Bolesni, stari, iznemogli, stajali su na vrelom asfaltu u redovima kraj cisterni.

U gradu konfuzija

Da sve bude još gore, nadležni ni juče do 15 sati nisu saopštili zvanične rezultate analiza vode sa Sušičkih vrela, s kojih 70.000 ljudi pije vodu poslednjih pet meseci. Umesto toga, u gradu je vladala prava konfuzija u vezi sa ispravnošću vode.

Najpre se juče ujutru pojavila izjava direktora gradskog vodovoda Dragana Simića, koji je doslovce rekao da je „konstatovano da je na samom Sušičkom vrelu nađena određena koncentracija cijanobakterija, a šta je uzrok, ne zna se“.
Sat kasnije, gradonačelnik Užica Saša Milošević to je opovrgao rečima da su cijanobakterije nađene u vodovodu, a da se još čekao rezultat ispitivanja vode sa Sušičkih vrela.

Inače, užički Zavod za javno zdravlje uradio je biološke analize vode sa Sušičkog vrela. Ovo izvorište kontaminirano je cijanobakterijama, ali su dve uzastopne provere pokazale da je njihova koncentracija u vodi u naglom opadanju. U uzorku od 20. jula bilo je 150 ćelija u mililitru vode, a dan kasnije broj ćelija spao je na 90. Potvrđeno je i prisustvo nematoda u vodi.
uzice-vodovod-crvi.jpg
Foto: Kurir štampano

ČINJENICE
Šta su cijanobakterije

- Cijanobakterije se nazivaju i modrozelenim algama i predstavljaju organizme stare oko tri milijarde godine
- Troše mnogo kiseonika prilikom razmnožavanja, a kad on nestane, one umiru ispuštajući razne otrove
- Cijanotoksini kod čoveka mogu da izazovu dermatitis, tumor, mučninu, povraćanje, probleme s debelim crevom, neurološke probleme
šta su crvi nematode

- Valjkasti ili obli crvi, beskičmenjaci, kojih ima oko 100.000 vrsta a 15.000 vodi parazitski način života
- Ima ih u morima, rekama, toplim izvorima, zemljištu, blatu, pesku, mahovini, leševima, fekalijama, stajskom đubrivu, biljkama, životinjama i ljudima
- Predstavnici su dečja glista, čovečja glista i trihina, koje mogu da izazovu gušenje i ometaju aktivnost mišića

Zahtev građana
OSTAVKA ČELNIKA UŽICA

U redovima za vodu neki od Užičana su raspravljali da bi hitno trebalo zatražiti ostavku gradonačelnika Saše Miloševića. Drugi su se, međutim, setili da je on ostavku podneo pre pola godine, ali da novi još nije postavljen.
- Ako sad nije vreme da neko u gradu odgovora za ovu bruku, onda ne znam kad će biti - kaže Užičanin Zvezdan Puzović.