Antić: Moskva i Brisel će sigurno rešiti problem Južnog toka!
Nakon što je predsednik Bugarske Rosen Plevnelijev pozvao na obustavu svih aktivnosti vezanih za gasovod "Južni tok" u toj zemlji, dok se projekt ne uskladi s evropskim zakonodavstvom, već sada se vode žustre rasprave o tome šta će Srbija, koja je odnedavno stekla status zemlja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU), preduzeti u vezi sa izgradnjom Južnog toka.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić u vezi sa projektom "Južni tok" izjavio je za Agenciju Anadolija da je vrlo optimističan, dodajući kako je to "istinski evropski projekt".
"Ovo nije samo srpsko-ruski projekt nego i evropski. Moskva i Brisel će sigurno rešiti problem. Srbija će biti deo rešenja projekta Južnog toka", rekao je ministar energetike.
Naglasio je kako je u "Južni tok" uključeno osam zemlja, od čega šest članica Evropske unije, zbog čega je, kako kaže, ovo najveći infrastrukturni projekt u Evropi.
"Srbija želi da ovaj projekt uspe. Ako bi propao to bi predstavljalo veliku finansijsku i energetsku štetu za sve zemlje koje su uključene u projekt. I pored nesporazuma EU-a i Rusije oko ovog projekta, verujem da ćemo uskoro crpiti plin iz Južnog toka", rekao je Antić.
Direktor Međunarodnog instituta za sigurnost (ISI) Orhan Dragaš kaže da je projekt „Južni tok" veoma važan za Srbiju koja uvozi 90 posto gasa iz Rusije.
"Zabrinjavajuće je da toliko zavisimo od ruskog gasa, ali Srbija trenutno nema alternativu. Južni tok možda nije idealno rešenje, ali nemamo mnogo izbora", rekao je Dragaš.
Stručnjak za Rusiju iz Instituta za strateška istraživanja (USAK) Kerim Has smatra da Srbija i Rusija tradicionalno imaju vrlo bliske i čvrste veze na svim poljima naglasivši da bi se to moglo odraziti i na odluku o Južnom toku.
"Srbija će učiniti sve da projekt Južni tok uspe. Teško je očekivati da će Rusija učiniti nešto što se ne bi svidelo Rusima", ističe ovaj stručnjak.
Jelena Milić iz Centra za evroatlantske studije iz Beograda mišljenja je da je Srbija u velikoj meri zavisna od ruskog gasa.
"Ipak, Srbi polako uviđaju da je mnogo bitnije biti deo EU-a nego dio plinskog projekta. Mislim da su najveći izvori finansija za Srbiju EU, SAD, Norveška i Japan", kazala je Milić.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)