Zavod za javno zdravlje saopštio da reka nije za kupanje usled pogoršanja kvaliteta. Građani će vodu za piće dobiti tek iduće nedelje, ukoliko analize to dozvole

UŽICE - Nikad gradska plaža u Užicu krajem jula nije izgledala kao juče - prazna, pusta, bez kupača, čak i bez šetača! Ova slika stiže posle saopštenja Zavoda za javno zdravlje da površinska voda sa Đetinje nije za kupanje niti za rekreaciju zbog pogoršanja kvaliteta! Gradska plaža, nekad ponos Užica, kupalište usred grada, sad je - bruka!

Uliva se i kanalizacija

- Saopštenje nije ni potrebno, vidite kakva je voda - prljava, sluzava, jadna, mutna, ovde se ni svinje ne bi kupale - rekli su nam juče razočarano retki Užičani koje smo zatekli blizu plaže.

Osim vode iz jezera Vrutci, koja je zagađena opasnim cijanobakterijama, Đetinjom kroz kupalište protiče i kompletna kanalizacija iz naselja Turica, pa nije nikakvo čudo što je voda u nekad čistoj reci stigla do četvrte kategorije. To znači da se može koristiti samo za plovidbu i pravljenje struje. Postoji još i voda van kategorije, a to su potpuno crne reke.
Inače, najnovije procene su da će Užičani dobiti vodu za piće tek iduće nedelje, odnosno da će bez nje biti ukupno 15 dana!

Kritična tri dana

- Danas sam zatražila da analize vode, osim našeg Zavoda za javno zdravlje, urade i stručnjaci iz „Batuta“. Moramo uraditi kompletne biološke, hemijske i bakteriološke analize, i tek kada sve te analize tri dana uzastopno budu negativne, doneću rešenje da je voda iz gradske mreže upotrebljiva za piće i kuvanje - rekla nam je juče republička sanitarna inspektorka u Užicu dr Snežana Tadić.
uzice-voda-zagadjenje.jpg
Zoran Šaponjić 

Utvrđena hemijska neispravnost i u Vojvodini
NI VODA U INĐIJI NIJE ZA PIĆE

Sanitarni inspektor Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju doneo je rešenje o zabrani upotrebe vode za piće u Inđiji jer je hemijski neispravna, objavljeno je na sajtu opštine.

- Građani Inđije biće blagovremeno obavešteni o detaljima i donetim merama - rečeno je Radio-televiziji Vojvodine u kabinetu predsednika inđijske opštine.
Voda je i u Zrenjaninu već deceniju zabranjena za piće, a velikih problema ima i u opštini Odžaci, gde je trenutno na snazi zabrana upotrebe vode u Karavukovu.

Analize Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, Agencije za zaštitu životne sredine i nadležnih na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu pokazale su da se u najvećem delu Vojvodine za piće koriste podzemne vode, koje u sebi imaju arsena, koji je kancerogen, i natrijuma, koji nije toksičan, ali donosi previše soli.