EU i EK žele da se implementira medijska strategija, a medijski zakoni su najvažniji alat za to. EK je komentarisala nekoliko nacrta i čini mi se da vlada ima nameru da usvoji ovaj set zakona što pre, navodi Devenport

BEOGRAD - Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenportizjavio je da će usvajanje seta medijskih zakona biti veliki pomak u usaglašavanju sa evropskim standardima najavljujući da će uskoro biti poznat izveštaj Evropske komisije o skriningu poglavlja 10 koje se odnosi na medijsku sferu.

Spredinom jula, naime, održan je skrining o poglavlju koje se tiče medija, a Devenport u izjavi Tanjugu izrazio je nadu da će Vlada Srbije uskoro usvojiti paket medijskih zakona.

"EU i EK žele da se implementira medijska strategija, a medijski zakoni su najvažniji alat za to. Mislim da već dugo teku razgovori na ovu temu. EK je komentarisala nekoliko nacrta i čini mi se da vlada ima nameru da usvoji ovaj set zakona što pre. To je veoma pozitivno", kazao je Devenport.

majkl-devenport.jpg
Foto: Kurir YT

Prema njegovom mišljenju, set medijskih zakona rezultat je veoma široke javne debate tokom dve godine koju su i OEBS i zemlje članice EU podržavale sve vreme.

Kaže i da je, kada je reč o poglavlju 10, formalno završen bilateralni skrining i da sad EK treba da pripremi izveštaj i predstavi ga kao što je to činila u svim poglavljima.

Inače, kako je rekla zamenica sekretara pregovaračke grupe za poglavlje 10 Adriana Minović, EK bi u septembru ili najkasnije u oktobru trebalo da da izveštaj o skriningu za poglavlje 10, kada ćemo dobiti odgovor koliko smo usaglašeni sa evropskim standardima."Naše je bilo da se predstavimo, a koliko smo usaglašeni sa evropskim standardima i koliko smo zadovoljavajući, biće u oceni Evropske komisije", rekla je Minović.

henri-bone.jpg
Foto: Fonet

Komentarišući stanje u medijima u Srbiji, direktor kancelarije Konrad Adenauer u Beogradu Henri Bone je rekao da je njihova nezavisnost jedan od najboljih pokazatelja demokratskog razvoja, otvorenog i tolerantnog društva.
EU i Berlin, kako je kazao u izjavi Tanjugu, veoma interesuje situacija u medijima u Srbiji, kao i odnosi između političara, biznismena i medija.

"Situacija je kao i u mnogim drugim zemljama teška zbog ekonomskog pritiska i nedostatka sveobuhvatnog okvira. Zato Berlin pažljivo posmatra kako će novi medijski zakoni doneti jasnoću vlasništva u medijima, regulatornu politiku i profesionalizaciju - i naravno kako će ti zakoni biti implementirani", istakao je Bone.