STIGLI U SRBIJU IZ AFRIKE: Batut nadzire 14 ljudi zbog ebole!
BEOGRAD - U poslednjih šest dana pod epidemiološki nadzor zbog ebole stavljeno je 14 osoba koje su doputovale iz afričkih zemalja gde je proglašena epidemija te bolesti, rekla je Tanjugu epidemiolog Instituta Batut Bojana Grgić.
Grgić je naglasila da je reč o uobičajenoj proceduri i da je zdravstveni sistem organizovan tako da sve osobe koje dolaze iz ugroženih područja na aerodromu prolaze kontrolu sanitarne inspekcije koja im izdaje rešenje o stavljanju pod nadzor.
"Od četvrtka do danas izdato je 14 takvih rešenja. Ona putnike iz ugroženih zemalja obavezuju da se u roku od 24 sata jave epidemiološkoj službi u zavodu za javno zdravlje prema mestu boravka", pojašnjava Grgić.Naša sagovornica kaže da to podrazumeva da su putnici u stalnom kontaktu sa epidemiologom, da im se prati zdravstveno stanje tokom najdužeg perioda inkubacije a to je za ebolu 21 dan.
Ukoliko se desi da te osobe osete bilo kakve promene, dodaje ona, prvo se javljaju epidemiologu, a on u dogovoru sa infektivnim klinikama organizuje prijem takvog pacijenta.Zaposleni u infektivnim klinikama danas su dobili i precizna uputstva od Instituta za javno zdravlje Batut kako treba da se ponašaju u slučaju da se pojavi pacijent zaražen ebolom.
"Preporuke koje smo dali treba da verifikuje Republička stručna komisija za zarazne bolesti i tada će u pisanoj formi biti dostavljen klinikama", pojašnjava Grgić.Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je u ovogodišnjoj epidemiji virusom ebole zaraženo 1.848 osobe, a da je umrlo 1.013 ljudi.Epidemija ebole proglašena je u Nigeriji, Gvineji, Liberiji, Sijera Leone.Američki predsednik Barak Obama i Administracija za hranu i lekove (FDA) odobrili su danas zahtev vlade Liberije da se u tu zemlju pošalju doze eksperimentalnog leka za liberijske lekare inficirane virusom ebole.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)