Čanak: U kafanu se ne ide ako nemaš para
BEOGRAD - Povećanje minimalne cena rada u Srbiji sa sadašnjih 115 dinara po satu, na 137,9 dinara, zatražili su predstavnici reprezentatitvnih sindikata.
Na konferenciji za novinare predsednici Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" (UGS) LJubisav Orbović i Branislav Čanak ukazali su da se do tog iznosa minimalne cene satnice dolazi na osnovu parametara propisanih novim Zakonom o radu.
"Koristili smo zvanične podatke na osnovu kojih minimalna cena rada po satu treba da iznosi 137,9 dinara. To nije karikiranje i ukoliko se ovo ne poštuje postavlja se pitanje čemu Zakon o radi i čemu parametri", rekao je Orbović.
Minimalna cena rada, prema članu 112. Zakona o radu, određuje se na osnovu potrošačke korpe, inflacije, prosečne zarade, kretanja stope zaposlenosti, produktivnosti i bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Cena rada u Srbiji poslednji put je promenjena pre dve i po godine, a minimalna mesečna zarada sada iznosi 20.010 dinara. Ukoliko bi se cana rada po satu povećala na 13,9 dinara, to bi bilo povećanje od 19,91 odsto i minimalna mesečna zarada bi iznosila 32.994. dinara. Minimalna potrošačka korpa za jun 2014. koštala je 34.280 dinara, a pre dve i po godine cena je bila 30.491 dinara.
Sindikati su ukazali da bi i uvećani "minimalac" bio bi ispod "praga rizika od siromaštva" koji je pre dve godine bio utvrđen na 24.624 dinara.
Na sutrašnjem zasedanju Socijalno-ekonomskog saveta trebalo bi da bude usvojen predlog o minimalnoj zaradi, ali kako Unija poslodavaca insistira da se ona ne menja, Orbović je ocenio da će se teško doći do kompromisa.
"Sačekaćemo da vidimo da li će Vlada izaći s nekim predlogom. Za sada nije bilo nikakvih razgovora o protestima", kazao je Orbović upitan koji će biti koraci sindikata ukoliko Vlada ne prihvati povećanje minimalne zarade.
Čanak je ukazao da Vlada, ukoliko ne bude poštovala Zakon o radu, usporava svoje evropske ambicije.
"Mi ništa ne tražimo i samo insistiramo da se pri utvrđivanju minimalne cene rada poštuje zakon. To je matematička, a ne politicka ili ekonomska činjenica", rekao je Čanak.
Po njegovim rečima, od Vlade se najčešće čuje argument da nema novca pa je on poručio da se "kafanu ne ide ako nemaš para".
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela