Ekonomisti angažovani u sporu protiv carinika utvrdili da su optuženi krivi jer jeftin veš iz Azije nisu carinili isto kao i luksuzni tekstil

BEOGRAD - Da je u Srbiji sve moguće, pa čak i da kineske i turske gaće s pijace vrede jednako kao luksuzni brend „Versaće“, pokazali su veštaci Specijalnog tužilaštva. Oni su angažovani u sudskom postupku protiv 22 carinika i privrednika iz Subotice, optuženih da su na uvozu tekstilne robe iz Azije oštetili budžet po osnovu neplaćene carine i PDV za milijardu dinara. Zadatak dvojice veštaka - ekonomista Zorana S. i Koste Š., koji su za svoj rad plaćeni milion dinara, bio je da procene da li su subotički službenici validno ocarinili uvezenu robu. Oni su utvrdili da su carinici pogrešili, ali njihovo veštačenje sud je na kraju odbacio i zatražio novo.

Metoda za Ginisa

- Veštaci su, da bi dokazali grešku carinika, uzeli cene brendirane robe, inače i do nekoliko desetina puta više, kao polazni osnov za cene carinjenja kineskih i turskih gaća. Tako su utvrdili da je za 230.916 komada turskih i kineskih gaća koje je uvezlo preduzeće „Moraveks“, a službenici, navodno, pogrešno ocarinili, budžet Srbije oštećen za čak 39 miliona dinara. Do tačnog iznosa su došli kad su izračunali da šest komada gaća „marks & spenser“ ili „versaće“ vrede 9.700 dinara, ili 1.500 dinara po komadu, odnosno da su to cene po kojima treba vrednovati azijski veš - otkriva izvor Kurira iz Specijalnog tužilaštva. On dodaje da je ovakva računica izazvala smeh u sudnici i da je sudsko veće odbilo da je prihvati kao verodostojni dokaz u postupku.

- Sudsko veće je zatražilo novo veštačenje jer su sudije konstatovale da je smešno da se ovakvo veštačenje uvrsti u dokazni materijal. Pravljene su čak i šale na račun cene kineskih gaća - da sa cenom koju su utvrdili veštaci mogu da uđu u Ginisovu knjigu rekorda - tvrdi naš sagovornik.
To tvrde i advokati optuženih vlasnika „Moraveksa“.

- Ovakvim skandaloznim veštačenjem, koje je mojim klijentima moglo da nanese veliku štetu, treba da se pozabave i nadležni organi jer je i laicima jasno da vrednost kineskih gaća nije ista kao i brendiranih. Pored toga, roba je u fakturama prikazana u komadima, a ne u kilogramima, kako su je oni obračunavali. Zbog toga je sudsko veće naložilo ponovno veštačenje, šta sve treba da se ispravi, jer u suprotnom se stiče utisak da su to namešteni dokazi koje su veštaci prikazali - kaže advokat Nemanja Vasiljević.
Kurir je uspeo da stupi u kontakt i sa Zoranom S., jednim od spornih sudskih veštaka.

Po propisima

- Nisam upoznat s tim da je naloženo novo veštačenje i tvrdim da za tim nema potrebe jer smo radili po propisima. Pravilnikom carine određeno je da se uvezena roba preračunava u kilograme, što smo i uradili. O svemu drugom ne bih pričao jer je postupak u toku - kaže on za Kurir i dodaje da mu je novac za veštačenje „samo obračunat, ali nije isplaćen“.
gace-kina-arhiva.jpg
Arhiva 

Akcija „Bazar“
NEZAKONITO CARINJENJE

Grupa od 22 ljudi uhapšena je 31. maja 2012, u akciji SBPOK pod nazivom „Bazar“, pod sumnjom da su na uvozu tekstilne robe iz Azije oštetili budžet po osnovu neplaćene carine i PDV za milijardu dinara. Kao organizatori grupe označena su dvojica vlasnika subotičkog preduzeća Moraveks“, a pod udar zakona došlo je i 11 carinika sa ispostave u Subotici, za koje se sumnja da su omogućili navodno nezakonito carinjenje robe.

ČINJENICE
Nabavne cene

- nabavna cena komada uvezenih gaća „marks & spenser“ ili „versaće“ - 1.500 dinara
- nabavna cena komada kineskih gaća od 6 do 8 dinara
- nabavna cena turskih gaća od 7 do 9 dinara