Opština Brus obezbedila deo profita i povlašćen položaj kiparskoj firmi „MHE Pauer holdings limitid“, čiji se vlasnik krije iza ofšor kompanije

BEOGRAD - Misterija.
Opština Brus potpisala je ugovor s kiparskom firmom „MHE Pauer holdings limitid“, ali niko od nadležnih ne želi da kaže ko je njen vlasnik. Redakcija Kurira kontaktirala je s nadležnim agencijama na Kipru i u Luksemburgu, ali nije uspela da utvrdi ko stoji iza ove kompanije, kojoj je Opština obezbedila povlašćeni položaj i deo profita od gradnje svih malih hidroelektrana.

Nadležni nedostupni


Poslednja firma u nizu do koje je došla redakcija Kurira je „HI-FI grupa SA“ iz Luksemburga, međutim, u registru trgovine i preduzeća ove države ne postoji kompanija pod tim imenom. Jedina osoba koje se pominje kao direktor i manjinski vlasnik u više povezanih firmi je Ivan Tošić, ali poslednjih nekoliko dana on nije dostupan za komentar.

Zanimljivo je da su i svi nadležni iz Opštine Brus, koji bi trebalo da znaju prave vlasnike partnera s Kipra, danima nedostupni za komentar - Zoran Šljivić, predsednik opštine, Slađana Živančević, predsednik Skupštine, Milutin Jeličić, poslanik i predstavnik opštine u zajedničkoj firmi.

Nisu čista posla

Mahmud Bušatlija, stručnjak za ulaganja, objašnjava za Kurir da bi opštinski rukovodioci morali da znaju ko je vlasnik. On smatra da nije preporučljivo da država počinje saradnju sa ofšor kompanijama ako ne zna gazde jer će vrlo teško naknadno utvrditi ko su.

- Ofšor zone, takozvani poreski rajevi, stvorene su da se ne bi videlo ko je vlasnik. Ne mora da znači da iza njih stoji prljav novac, ali ako pri prvom koraku ne saznate ko je vlasnik, onda su velike šanse da tu nisu čista posla - navodiBušatlija.

Podsetimo, Komisija za zaštitu konkurencije i Republičko javno tužilaštvoprikupljaju podatke zbog sumnje da je narušena konkurencija i prekršeno više zakona.

Nastaviće se