Budžet Srbije godišnje gubi oko 3 milijarde evra zbog sive ekonomije, kaže v.d. direktora Marko Marinković

BEOGRAD - Vršilac dužnosti direktora Poreske uprave (PU) Srbije Marko Marinković najavio je danas da će PU u narednom periodu pojačati kontrolu, kao i aktivnosti vezane za naplatu dugovanja.

"Stav PU je da više nema zaštićenih privrednika, svi treba da plate obaveze prema državi", kazao je on na sastanak o suzbijanju sive ekonomije u trgovini, turizmu i ugostiteljstvu održanom u Privrednoj komori Beograda.

Prema rečima Marinkovića, siva ekonomija je veliki problem privrednog sistema Srbije i veoma je teško ustanoviti koliko ona tačno čini bruto društvenog proizvoda (BDP).

On je kazao da se ne slaže sa procenama da siva ekonomija čini 50 odsto BDP-a, ali je naglasio da je činjenica da je siva ekonomija u Srbiji viša nego u razvijenim zemljama.
Marinković je dodao i da je Beograd je region koji najviše uplaćuje prihoda u budžet.

Predstavnica Odbora za trgovinu Privredne komore Beograda Snežana Veličković kazala je da su procene da siva ekonomija u Srbiji čini oko 30 odsto BDP-a, dok je taj procenat u Austriji sedam odsto.

Ona je naglasila da se siva ekonomije može smanjiti samo dobrom strategijom i angažovanjem svih.
Na današnjem skupu se čulo i da bi se smanjenjem sive ekonomije uvećali poreski prihodi, a taj novac bi mogao da se iskoristi za ekonomski razvoj.

Istaknuto je i da siva ekonomija dovodi do nelojalne konkurencije, smanjuje mogućnost legalnog zapošljavanja, kao i da onemogućava kontrolisanja bezbednosti proizvoda.
U Srbiji su, kako je naglašeno, nelegalno zapošljavanje i nelegalna prodaja robe i usluga dva osnovna oblika sive ekonomije.

Prema ranijim procenama budžet Srbije godišnje gubi oko tri milijarde evra zbog sive ekoniomije.