Bezbednost je nedeljiva i bezbednost države se ne ostvaruje samo čuvanjem granica sopstvene zemlje, kazao je ministar vojni

BEOGRAD - Učešće srpske vojske u mirovnim operacijama Evropske unije, uz istovremeno održavanje statusa vojne neutralnosti, doprinosi približavanju Srbije članstvu u EU što je jedan od naših glavnih spoljnopolitičkih prioriteta, izjavio je danas ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić.
Gašić je na regionalnom skupu o učešću zemalja zapadnog Balkana u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija u

Beogradu rekao da je angažovanje pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama širom sveta značajan element spoljne politike Srbije.

On je istakao da učešćem u mirovnim operacijama Srbija pokazuje da je aktivan činilac očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti, čime nastavlja mirovnjačku tradiciju i potvrđuje sopstveni ugled.

"Politički gledano, učešće u operacijama Evropske unije u okviru Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike doprinosi približavanju Srbije članstvu u Evropskoj uniji, što nesumnjivo predstavlja jedan od naših glavnih spoljnopolitičkih prioriteta. Srbija je strateški opredeljena da bude deo kolektivnog sistema bezbednosti uz, istovremeno, održavanje statusa vojne neutralnosti", poručio je Gašić.

Ministar odbrane objasnio je da Srbija bezbednosnu i spoljnu politiku zasniva na neposrednoj, bliskoj i dugoročnoj saradnji i jačanju poverenja sa svim zemljama, imajući u vidu da nove pretnje globalnoj bezbednosti utiču da nacionalna bezbednost u sve većoj meri bude uslovljena stanjem bezbednosti u bližem i daljem okruženju.

"Bezbednost je nedeljiva i bezbednost države se ne ostvaruje samo čuvanjem granica sopstvene zemlje. Takvo opredeljenje posebno je naglašeno u Strategiji nacionalne bezbednosti Republike Srbije, našem najvažnijem strateškom dokumentu u oblasti bezbednosti", rekao je Gašić.

Ministar odbrane je dodao da se učešće u izgradnji i očuvanju mira u regionu i svetu nalazi u Strategiji odbrane Srbije i da je definisano kao jedna od misija njene vojske.Kao deo regiona koji je prošao kroz veoma težak period, rekaoje Gašić, Srbija pridaje poseban značaj procesu izgradnje i očuvanja mira.
"Smatramo da je dugotrajni mir moguć samo neprestanim razvijanjem dobrih međususedskih odnosa, regionalne saradnje i međusobnog razumevanja. U tom cilju, Srbija sa državama iz regiona već učestvuje u izgradnji zajedničkih kapaciteta za angažovanje u regionu, a i šire", rekao je Gašić.

On je kao primer naveo inicijativu za formiranje Balkanskih medicinskih snaga u kojima će učestvovati pojedinci i jedinice iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije.
"Spremni smo za razgovore o svim vidovima saradnje sa zainteresovanim stranama, a naročito sa zemljama regiona, od kojih očekujemo i konkretne predloge", rekao je Gašić.Govoreći o učešći Srbije u mirovnim operacijama, Gašić je istakao da je broj njenih pripadnika sve veći, ukazavši na činjenicu da je 2013-2014. angažovano skoro više osoba nego za prethodnih deset godina zajedno.

Najznačajnije povećanje predstavlja upućivanje pešadijske čete u UNIFIL u Libanu, kao i upućivanje autonomnog tima za zaštitu brodova u okviru operacije pomorskih snaga EU ATALANTA koji u vodama Somalije obezbeđuje od napada pirata brod Svetskog programa za hranu Ujedinjenih nacija, objasnio je Gašić.
"Za veoma kratko vreme uspeli smo da uđemo među prvih deset evropskih zemalja po broju angažovanih pripadnika u mirovnim misijama UN, kao i da od bivšeg 'uvoznika bezbednosti' bez ikakve sumnje postanemo njen 'izvoznik'", zaključio je Gašić.

U prilog tome, kako je dodao, govori činjenica da trenutno 210 pripadnika MO i VS učestvuje u sedam misija UN, dok je dodatnih 27 angažovano u tri misije EU koje se izvode u skladu sa rezolucijama SB UN.
"Sa ponosom ističem da posebnu pažnju posvećujemo povećanju broja angažovanih žena u multinacionalnim operacijama. Od 789 pripadnika Vojske Srbije, koji su bili angažovani u multinacionalnim operacijama u periodu od 2002. do 2013., 69 su bile žene, što čini 8,7 odsto", rekao je Gašić.

Do kraja godine, kako je rekao, Srbija će angažovati 68 pripadnika lake poljske bolnice u misiji UN u Centralnoafričkoj Republici, kao i jedan medicinski tim u misiji EU u Maliju, dok je u planu i početak angažovanja voda za zaštitu snaga u Sektoru Zapad UNIFIL u Libanu.Ministar odbrane je s ponosom istakao i da dobar deo zasluga za uspeh srpskih mirovnjaka u svetu pripada i njenim partnerima, pre svega Norveškoj, Francuskoj, Mađarskoj, Slovačkoj, Španiji, Nemačkoj i Italiji, dodavši da se nada da taj spisak država neće biti konačan.
Zbog brojnih izazova, poput organizovanja strategijskog transporta, održive logističke podrške angažovanih snaga, povećanju sposobnosti zaštite snaga, namera MO Srbije je da uz pomoć partnerskih država i međunarodnih organizacija transformiše Centar za obuku jedinica za multinacionalne operacije u bazi JUG u regionalni, a potom i u partnerski centar.

Danas se u Beogradu održava Regionalni skup o učešću zemalja zapadnog Balkana u mirovnim operacijama UN na kojem učestvuju i podsekretar UN za mirovne operacije Erve Ladsu, visoki predstavnici Departmana za mirovne operacije UN, zvaničnici zemalja zapadnog Balkana, predstavnici partnerskih zemalja u oblasti mirovnih operacija, kao i šef Kancelarije UN u Beogradu Piter Due.