Stanislav Hočevar za Kurir: Našu budućnost opredeljuje ispravnost sadašnjih odluka
BEOGRAD - Nadbiskup beogradski i mitropolit Stanislav Hočevar u razgovoru za Kurir otvoreno govori o odnosu Katoličke crkve sa SPC, o tome koliko je organizacija Karitas pomogla tokom majskih poplava, kao i šta je cilj Pokreta fokolara Marijino delo u Srbiji.
Da li ste zadovoljni saradnjom s poglavarima SPC?
- Poznajući dvomilenijumsku istoriju Hristove crkve, celoviti razvoj hrišćanstva na opštem i regionalnom planu, kao i sva iskušenja kroz koja je ono prolazilo, a prolazi i danas, može se reći da sam zadovoljan saradnjom. Toliko više ako uz to pomislim na celokupnu, više nego kompleksnu - stvarnost našega vremena. No jasno je da, kao uopšte dinamično biće i odgovoran za našu pomesnu Crkvu beogradsku, ne mogu da budem u potpunosti zadovoljan, jer Hristova crkva postoji upravo zato ne bi li bila komunikator Božjeg milosrđa posredovanog spasenjskom istinom, promoter pomirenja, mira, zajedništva i saradnje, kao i putokaz u apsolutnu budućnost. To svakako iziskuje od nas izvanrednu proročku snagu i smisao za sinergično delo. Treba nužno doći do redovnog, organskog i kontinuiranog dijaloga i saradnje, koja neće toliko zavisiti, kao do sada, od istorijsko-političkih i društvenih činilaca već od autentičnih teoloških i eklesioloških postulata.
Šta su zadaci organizacije Karitas i koliko je Katolička crkva preko ove organizacije pomogla ugroženima u majskim poplavama?
- O tome se ne govori objektivno u medijima. U početku poplava postojala je tendencija da se krajnje marginalizujemo. Ono što smo tada obećali, sada kontinuirano radimo preko Karitasa. U periodu do kraja jula više od 13.500 porodica u 13 opština i 73 sela dobilo je posredstvom Karitasa pomoć u hrani, higijeni, sredstvima za dezinfekciju, odeći, vodi... Distribuirano je preko 290 tona stočne hrane u sedam opština centralne Srbije. Karitas je obezbedio i 114 pumpi, koje su već nekoliko meseci u upotrebi na terenu, tako da je više desetina porodica imalo priliku da ih koristi u svojim domovima.Ukupna vrednost ove pomoći je oko milion evra. Od avgusta je počela druga faza aktivnosti - rehabilitacioni program kojim će u 11 opština biti obezbeđena pomoć za nekoliko stotina porodica u obnovi kuća, nabavci bele tehnike, ogreva... Pomoć je prvenstveno namenjena siromašnim, staračkim domaćinstvima, porodicama s više dece ili onima u kojima ima bolesnih. Vrednost ove pomoći neće sigurno biti manja od one koja je do sada realizovana. Na proleće se planira i program pomoći u obnovi poljoprivredne proizvodnje, tako da će aktivnosti Karitasa na ublažavanju posledica majskih poplava trajati praktično bar 18 meseci. U mnogim smo opštinama prvi napravili listu ugroženih i time omogućili stvaran uvid u socijalnu sliku.
Koja je uloga Pokreta fokolara Marijino delo u Republici Srbiji?
- Pokret fokolara Marijino delo nije prisutan samo u Srbiji već ima svoje mesto unutar Katoličke crkve i on je prisutan na svim kontinentima. Taj pokret je dar Svetog duha Crkvi posredstvom velike ličnosti Kjare Lubik, koja je za vreme Drugog svetskog rata otkrila integralnu tragiku rata i dobila duhovni poziv za „duhovnošću jedinstva ljudskog roda“, čemu je posvetila sav svoj život, kao i život pokreta i institucija koje je osnovala, a to je Marijino delo ili Pokret fokolara. Ovaj pokret je nazvan Marijino delo po duhovnom karakteru Bogorodice, koja je svetu poklonila Bogočoveka i tako omogućila „jedinstvo u najvećoj različitosti“, da bi tu istu duhovnost jedinstva u najvećim različitostima promovisali i danas. „Pokret“ znači da čitava ova reka duhovnosti nije prioritetno pravna i disciplinska institucija, već duhovno usmerena, a „fokolar“ (ognjište) ukazuje na metod rada: u dijalogu okupljati sve oko „ognjišta“ porodice. Pokret obuhvata muškarce i žene sa zavetima, kao i porodice sa obećanjima ili simpatizere - ne samo Katoličke crkve već se gradualno širi na sve hrišćanske i religijske zajednice. Samo jedno je važno: biti u potpunosti posvećen „dijalogu ljubavi“. Takav pokret, muški i ženski, postoji i u Srbiji. U kontinuiranoj i kanonskoj tradiciji naše crkve oni su potpuno samostalni pravni subjekat. Oni su, kao svi hrišćani, katolici, ujedinjeni s crkvenom hijerarhijom po veri, moralu i pastoralnom zajedništvu. Materijalnim dobrima i organizacijom svoga života upravljaju potpuno nezavisno. Smatram da upravo oni mogu mnogo pripomoći Srbiji, u kojoj postoji multikonfesionalnost, multinacionalnost i multikulturalnost. Zato su pravi kvasac jedinstva u različitosti i preventiva svake mržnje i širenja predrasuda.
Poruka srpskom narodu
UPOZNAJMO SE JOŠ BOLJE
Šta biste poručili Srbima?
- Međusobno nepoznavanje stanovnika neke zemlje je najveća opasnost. Tolika opasnost i za hrišćanstvo dolazi upravo zato što se ne poznajemo, pa se ne možemo ni autentično obogaćivati. Svim stanovnicima države Srbije želim istinsku spoznaju ovog istorijskog trenutka i prave odluke za budućnost. naravno, podrazumeva se, svima bez razlike želim blagoslov Svevišnjega.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti