Doniranim aparatima za otkrivanje raka dojke za dve godine umesto milion, pregledano svega 30.000 žena jer nema ko da radi na njima

BEOGRAD - Od 53 mamografa za rano otkrivanje raka dojke, koristi se samo njih 19 jer Srbija nema dovoljno radiologa, a domovi zdravlja nemaju kapacitet za preglede.

Naime, Srbija je dobila donacije od Japana i Evropske unije 2011. i 2012. godine za sprovođenje programa skrininga raka dojke radi otkrivanja ove bolesti na vreme. Međutim, iako su donatori uložili više od deset miliona evra, stotine hiljada žena još ne mogu da pristupe programu zbog nedostatka prostora i kadrova.

Velika kašnjenja

Doniranjem mamografa planirano je da se za dve godine pregleda oko milion žena, ali taj broj ni blizu nije postignut, otkriva Centar za istraživačko novinarstvo CINS.
- Trebalo je da se pregleda milion žena starosne dobi od 50 do 69 godina, ali u poslednjih godinu i po dana pregledano je tek nešto više od 30.000 pacijentkinja, što je daleko od planiranog. Ne samo da se kasnilo sa instaliranjem doniranih mamografa već se pokazalo da nema ko da radi na njima. Svaki skrining pregled zahteva dva specijalno obučena radiologa, dok postojeća 92 radiologa ne stižu da rade skrining od dnevnih hitnih intervencija - navodi CINS.

Deficitarno zanimanje

Koordinatorka za rano otkrivanje raka dojke Kancelarije za skrining dr Ljiljana Lazić potvrđuje da su radiolozi u Srbiji deficitarno zanimanje.
- Trenutno u Srbiji ne postoji nijedan radiolog kome je samo mamografija posao. Kad bi kompletan skrining bio uveden, bilo bi potrebno između 150 i 200 radiologa koji bi tokom celog radnog vremena cele godine radili samo skrining mamografiju - kaže dr Lazić za CINS.

(S. S.)

Činjenice
Umre 1.600 žena

- Rak dojke je najčešća maligna bolest žena u Srbiji
- Svake godine oko 4.000 žena oboli, a njih 1.600 umre
- Jedna od osam žena tokom života oboli od ove bolesti
- Rak dojke se može javiti i kod muškaraca, ali oni čine između jedan i dva odsto ukupno obolelih.