Od prvog dana preduzimamo sve mere kako bi se sprečila mogućnost obolevanja u našoj zemlji

Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ danas i sutra obeležava 90 godina postojanja.

To je bio povod za intervju s direktorom te ustanove dr Draganom Ilićem.
- Ovo je zaista veliki jubilej. Obeležićemo ga skromno i radno u Skupštini Srbije, gde ćemo u svečanom delu govoriti o istoriji preventivne medicine u Srbiji, a zatim ćemo u radnom delu prezentovati rezultate najnovijeg nacionalnog istraživanja zdravlja stanovništva Srbije.

Mnogi kažu da je zdravstvo u Srbiji među najgorima u Evropi, da li se slažete s tim?
- Imali smo veliku polemiku na tu temu. Na osnovu nekih procena, rangirani smo negde na kraju, ali zdravstveni sistem Srbije nije znatno lošiji niti je mnogo bolji od onog u zemljama u okruženju. Problema ima, ali zdravstvo kod nas ipak funkcioniše. U nekim parametrima smo i ispred drugih u okruženju.

Zastrašujuće je širenje ebole, šta mislite o tome?
- Ebola se pojavila 1976. godine u Kongu pored reke Ebole, po kojoj je i dobila ime. Tad su to bila zatvorena žarišta i brzo su se sanirala. Ovo je prvi put da se bolest ovako proširi. Kad se rade analize mogućih obolelih, smatra se da jedna zaražena osoba može da inficira dvoje novih, pa onda i oni po dvoje. Prema toj računici, prognoze su crne, ali ja sam uveren da se neće ostvariti. Evo, već ima i poboljšanja. Nigerija je, recimo, proglasila završetak epidemije jer se nije pojavio nijedan novi slučaj zaraze 42 dana od poslednjeg inficiranog.

Da li je Srbija spremna za eventualnu pojavu ebole?
- Kod nas ona može biti samo uneta, ne možemo je autohtono dobiti. Od prvog dana preduzimamo sve mere kako bi se sprečila mogućnost obolevanja. Ovo je jedna od retkih bolesti gde su u velikom procentu žrtve zdravstveni radnici. Zato je izuzetno važno da oni budu edukovani i obučeni za adekvatno zbrinjavanje ovih pacijenata. Građani ne treba da se brinu, ali se ne preporučuje putovanje u zemlje koje su zahvaćene epidemijom.