Ministarka poljoprivrede: Vlada će rešiti problem izlivanja jalovišta
BEOGRAD - Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je danas da je Vlada Srbije preuzela na sebe da reši problem izlivanja otrovnog jalovišta u zatvorenom rudniku "Stolice" kod Krupnja.
"Narednih dana radiće se na kratkoročnom rešenju da bi se zaustavio proces odlivanja otpadnog materijala, a u naredniom periodu imaćemo i trajna rešenja", kazala je ona novinarima u pauzi skupa na kome je predstavljen Izveštaj o stanju poljoprivrede Srbije u 2013. godini.
Ona je navela da postoji projekat, ali i sredstva koje će vlada opredeliti za to i da će taj problem biti zaustavljen, ali nije želela da iznosi detalje. Prema njenim rečima, inspekcijske i stručne službe su bez prestanka bile na terenu i učinile su sve što je bilo u njihovoj moći, ali je rudnik u privatnom vlasništvu kompanije Farmako koja je trebalo da reaguje."Čekali smo da vlasnik jalovišta odradi svoj deo posla oko sanacije.Nismo sa njim uspeli da dođemo do rešenja, pa ćemo problem reši na ovaj način", kazala je Bogosavljević Bošković.
Ministarka je naglasila da će, dok ona vodi resor poljoprivrede i zaštite životne sredine, zdravstvena bezbednost građana biti na prvom mestu.Izlivanje toksične jalovine iz odlagališta prerađene rude antimona iz rudnika "Stolice" počelo je pošto je branu jalovišta oštetila majska poplava.Uprkos zahtevima Opštine Krupanj, na čijoj teritoriji je jalovište, i Grada Loznice, do sada nije učinjeno ništa da se zagađenje spreči ili ublaži.
Zbog izlivanja jalovišta iz rudnika "Stolice" pre pet meseci, teški metali su dospeli u reke Jadar i Drinu, a prema poslednjim informacijama, od pre tri nedelje, povećane koncentracije su utvrđene u Drini kod Badovinaca, nadomak ušća u Savu. Rezultati analize vode Kostajnika, Jadra i Drine, objavljeni na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, pokazuju visoke koncentracije gvožđa, mangana, arsena, olova, nikla i kadmijuma.
Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i rudarstva i energetike formirala su krajem jula tim za praćenje hitnih mera za sanaciju izlivene toksične jalovine antimona iz zatvorenog rudnika "Stolice".Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je tada da je incident na jalovištu "Stolice" najveći iz oblasti zaštite životne sredine koji je nastao kao posledica majskih poplava, navodeći da se u oštećenom jalovištu nalazi više stotina hiljada metara kubnih jalovine, opasnog rudarskog otpada sa značajnim koncentracijama arsena, antimona i olova.
Procenjena šteta na jalovištu je ušla i u zvanični vladin izveštaj korišćen i za briselsku donatorsku konferenciju za Srbiju i BiH koje su pogođene poplavama.
Izmene Zakona o GMO samo uz stručnu ocenu
Ministarka je izjavila danas da eventualne buduće izmene Zakona o genetski modifikovanim organizmima (GMO) u narednim godinama neće biti rađene bez učešća stručne javnosti i odgovarajućih procedura.
Ona je novinarima u pauzi skupa na kome je predstavljen Izveštaj o stanju u poljoprivredi Srbije 2013. kazala da izmena Zakona o GMO "nije na dnevnom redu"."Ako bude izmena i kada ih bude, svi će biti obavešteni", rekla je ona.
Nedavno je šefica pregovarackog tima Srbije za pristupanje EU Tanja Miščević kazala da Srbija planira da u narednih godinu dana ispuni sve uslove za ulazak u STO, uključujući usvajanje izmena Zakona o GMO.Po važećem Zakonu o GMO u Srbiji nisu dozvoljeni promet i uzgoj GMO.
U EU, čije članstvo Srbija želi da uđe, uzgoj i prodaja GMO su dozvoljeni, ali nakon stroge kontrole i uz jasno obeležavanje, pri čemu zemlje mogu, pozivajući se na bezbednosnu klauzulu da zabrane uzgoj nekih kultura, pa se u praksi gaji samo jedna kultura kukuruza u malom broju zemalja.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega