LEPA VEST ZA RODITELJE STUDENATA: Državni fakulteti umanjuju namete!
BEOGRAD - Posle studenata državnih fakulteta u Beogradu, i njihove kolege iz Kragujevca, Novog Sada, Niša, Kosovske Mitrovice i Novog Pazara biće oslobođene plaćanja prva dva izlaska na ispit, overe semestra, prijave i odbrane diplomskog, besplatno će dobijati i različita uverenja, ali i mnoge druge administrativne usluge.
Preporuku Ministarstva prosvete da se produži lista redovnih usluga, koje su uračunate u školarinu, prihvatio je prvo Savet Univerziteta u Beogradu, a isto će učiniti i ostali državni univerziteti, pišu Novosti.
Odluka Saveta UB je obavezujuća, ali fakulteti ne moraju odmah da počnu da je primenjuju. Prvo treba da bude objavljena u Glasniku UB, koji izlazi nekoliko puta godišnje, a primena počinje osam dana kasnije.
I ministar Verbić prokomentarisao je u petak odluku Saveta UB: "To je značajan korak ka tome da se uredi sistem finansiranja visokog obrazovanja koje je zapravo suština svega. Kada bi finansiranje visokog obrazovanja bilo transparentnije nego što je danas i kada bi nam bilo svima očigledno šta se naplaćuje i gde, do ovakvih problema ne bi dolazilo".
I Državni univerzitet u Novom Pazaru primeniće preporuke Ministarstva i ukinuti plaćanje suvišnih troškova. Mada je kod njih, kažu, školovanje najjeftinije od svih državnih univerziteta.
Ukidanje naplate prve dve ispitne prijave na Univerzitetu u Beogradu pogodiće devet fakulteta, koji naplaćuju svaki pokušaj. Dva fakulteta davala su prvu prijavu besplatno, a sada će morati da obezbede po još jednu. Ostali su i do sada imali bar dve besplatne prijave za polaganje ispita. A kada moraju da plate, po dosadašnjim cenovnicima, za polaganje ispita morali su da izdvoje od sto, pa i do 3.000 dinara. Overa semestra je od besplatne do 3.500 dinara, a uverenje o diplomiranju od 300 do 3.500 dinara.
"Poštovaćemo sve preporuke koje je Ministarstvo uputilo univerzitetima i o tome ćemo odlučivati na prvoj narednoj sednici senata", kaže za Novosti prof. dr Miladin Kostić, rektor Državnog univerziteta u Novom Pazaru.
Na ovom univerzitetu, na primer, biće ukinuta naplata ispitnih prijava, koje su do sada koštale 200 dinara. Slično je i u Nišu, s tim što, prema rečima prof. dr Evice Petrović, prorektorke za finansije Univerziteta u Nišu, uprava univerziteta može samo da donese preporuku, a fakulteti sami odlučuju kako će se ponašati.
"Oni su zasebna pravna lica, a mi ćemo im preporučiti da provere i prošire listu redovnih usluga, koje su obuhvaćene školarinom", objašnjava prof. Petrović. " Novac, za koji će biti uskraćeni, mogu da potraže na drugoj strani, učešćem u većem broju naučnih projekata, na primer".
Na fakultetima tvrde da ne razmišljaju o povećanju školarina u narednoj školskoj godini. Još nemaju procenu koliko će novca izgubiti ukidanjem plaćanja administrativnih usluga i kako će ta sredstva obezbediti. Državu zasada ovo neće dodatno koštati, mada se fakulteti žale da dobijaju tek deo onoga što bi trebalo da im bude isplaćeno iz državnog budžeta.
"Proširivanje liste redovnih usluga neće zahtevati dodatna izdvajanja iz budžeta", objašnjava dr Milovan Šuvakov, savetnik ministra prosvete. "Prema uredbi koja određuje finansiranje visokoškolskih ustanova, definisano je šta sve država kao osnivač plaća univerzitetima i tu se ništa nije promenilo. U slučaju samofinansirajućih studenata, moguće je da će pojedini fakulteti povećati školarinu, koja bi sada uključila sve usluge. Ovo je svakako ispravnije rešenje, jer će student u startu znati koliki su troškovi koje će imati tokom cele godine studija".
A studenti se nadaju da to što će za administraciju biti oslobođeni dela troškova neće morati da plate na drugi način - kroz školarine. Na pojedinim fakultetima, kažu, ovaj red je već uveden, a drugi će sada morati da se prilagode. "Na našem fakultetu ni sada se ove stvari ne plaćaju, čak imamo i tri besplatne prijave ispita", objašnjava Sofija Mladenović, sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu. "Ali kolegama sa velikog broja fakulteta ovo će mnogo značiti".
Ona i njene kolege nadaju se da će usvojene mere početi što pre da se primenjuju i da neće za svaku molbu koju podnesu morati da plate od 200 do 1.000 dinara.
(Večernje novosti)
Šuvakov: Ukidaju se brojne takse Šuvakov je rekao da je Savet UB prihvatio da se ne naplaćuju predavanje i vežbe - redovna nastava, dva izlaska na ispit, sve predispitne obaveze, overa semestra i upis godine, prijava, izradu i odbrana završnog rada na svim nivoima. "Ministarstvo je uradilo analizu i došli smo do zaključka da je ono što se naplaćuje ne bi trebalo u tom iznosu da se naplaćuje. MInistarstvo je izašlo sa preporukom univerzitetima koji po zakonu treba da limitiraju šta to spada u redovne usluge koje fakulteti ne smeju da naplaćuju", rekao je savetnik ministra On je podsetio da preporuke ministarstva nisu obavezujuće i da ministarstvo po zakonu nema mogućnost da nametne fakultetima šta može da se naplaćuje van školarine.
Savetnik ministra prosvete Milovan Šuvakov izjavio je danas da je preporuku ministarstva šta spada u redovne usluge koje falkulteti ne smeju da naplaćjuju prihvatio Univerzitet u Beogradu, a on je pozvao i ostale univerzitete u Srbiji da učine isto.
(Tanjug/RTS)
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)