Gej brakovi u Srbiji već od 2015. godine!
BEOGRAD - Pred poslanicima Skupštine Srbije sledeće godine naći će se građanski zakonik, po kome se, između ostalog, otvara mogućnost i da se ozvaniči zajednički život istopolnih osoba.
Ukoliko bude usvojen, gejevi će imati skoro ista prava kao heteroseksualni parovi. To podrazumeva pravnu regulaciju između članova LGBT populacije koji žive zajedno, mogućnost rešavanja prava nasleđivanja pokretne i nepokretne imovine, dobijanja zdravstvene knjižice za nezaposlenog člana, što se ostvaruje preko partnera koji je u radnom odnosu, kao i priznanje za ravnopravnog člana porodice, odnosno da može da posećuje partnera u bolnici kad je to dozvoljeno samo najbližim srodnicima i da donosi odluke umesto njega o načinu lečenja.
Olga Cvejić Jančić, članica komisije za izradu prednacrta građanskog zakonika, objašnjava da je to neophodno jer smo se kao članica Saveta Evrope pred Evropskim sudom obavezali da ćemo poštovati konvencije o ljudskim pravima.
- Ako želimo da ozbiljno shvatamo svoje obaveze, drugačija praksa bila bi neodrživa. Zato bi na osnovu Zakona o zabrani diskriminacije, ili predloga o registrovanju istopolnih zajednica koji je 2010. godine izradio Centar za unapređenje pravnih studija mogla da se ostvare prava istopolnih zajednica - navodi Jančićeva, nekadašnji dekan Pravnog fakulteta u Novom Sadu, i dodaje:
- Na ovaj način režu se troškovi iz socijalnih fondova, sprečava se promiskuitet kod LGBT osoba, smanjuje se mogućnost pojave side i zaraznih bolesti.
Dragan Marković Palma
PRE ĆE SE U JAGODINI IGRATI LIGA ŠAMPIONA
Znate moje mišljenje o gejevima. I tačka. Pre će se igrati Liga šampiona u Jagodini 2015. godine nego što će članovi Jedinstvene Srbije pritisnuti taster u parlamentu za podršku gejevima da uđu u brak - ističe Dragan Marković Palma.
Boban Stojanović
PRAVA POMOĆ
Za mog dečka i mene ovaj zakon je veoma važan. Ne smemo sad ni da razmišljamo o problemima, kao što su - šta ako raskinemo, ko će da nasledi ono što smo zajedno stekli, ako podignemo kredit, pa se razdvojimo, ko će da ga vraća, ako se neko razboli a nema roditelje, ko će donositi odluke o lečenju - kaže Stojanović.
Dozvoljeno sklapanje brakova i usvajanje dece
- Švedska
- Danska
- Velika Britanija
Dozvoljene vanbračne zajednice
- Austrija
- Mađarska
- Češka
- Slovenija
- Hrvatska
Dozvoljeno sklapanje brakova
- Holandija
- Belgija
- Španija
- Portugalija
- Norveška
- Lihtenštajn
- Island
- SAD (pojedine države)
- Kanada
- Urugvaj
- Brazil
- Argentina
- Južnoafrička Republika
- Australija
- Francuska
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore