SKUPŠTINA: Završena načelna rasprava o zapošljavanju stranaca
BEOGRAD - U Skupštini je završena načelna rasprava o predlogu zakona o zapošljavanju stranaca, a podršku su najavili poslanici vladajuće koalicije, ali i opozicije. Predloženi zakon obezbeđuje jednaka prava na rad i zapošljavanje strancima kao i državljanima Srbije.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin istakao je da zakon štiti prava domaćih radnika, jer predviđa zapošljavanje stranaca na deficitarnim zanimanjima. On je novinarima u parlamentu rekao da poslodavac koji želi da zaposli stranca mora da dokaže da sa tog radnog mesta u roku od tri meseca nije otpustio državljanina Srbije.
Dodao je i da je dužan da dokaže da na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u roku od mesec dana nije uspeo da nadje odgovarajući profil koji je njemu potreban. Podršku predloženom zakonu najavili su poslanici vladajuće koalicije, ali i opozicije.
Poslanik Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić ocenio je da će predloženi zakon omogućiti što većem broju stranaca da dodju u Srbiju i rade, i to ne samo kao radnici već pre svega kao investitori. "Verujem da će ohrabriti strane investitore da dodju ponovo u Srbiju da će se promeniti trend koji je prisutan u prethodne dve godine, da stranih investicija nema, a nema ni otvorenih radnih mesta", rekao je Đurišić i dodao da je ta poslanička grupa podnela više amandmana koji će, ukoliko se usvoje, poboljšati taj zakon.
Poslanica Srpske napredne stranke (SNS) Irena Aleksić istakla je da je veoma važno što će ovaj zakon biti usvojen zbog preuzetih medjunarodnih obaveza i procesa globalizacije. Ona je navela da zakon predviđa da poslodavac ima obavezu da izda radnu dozvolu strancu, kao i da strani državljani imaju pravu da lično zatraže dozvolu za samozapošljavanje.
Poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević izjavio je da je za ispunjavanje ciljeva iz Predloga zakona o zapošljavanju stranaca neophodno ostvarivanje prinicpa vladavine prava. On je novinarima precizirao da je to neophodan uslov za usmerenje Srbije ka savremenoj tržišnoj privredi i harmonizaciji pravnog sistema sa EU.
"Ako se mi dogovorimo da hoćemo savremene uslove tržišne privrede i punopravno članstvo u EU, neophodan uslov za to je ostvarivanje pricnipa vladavine prava u našoj državi. To je princip koji kod nas nije zaživeo, imamo velike probleme, evo sada vidimo i u pravosuđu koje je u kolapsu", rekao je Pavićević. On tvrdi i da se u zakonodavnom telu, u Skupštini Srbije neretko usvajaju neki zakoni za koje postoji osnovana sumnja da su neustavni.
"To znači da šire posmatrano, nemamo ambijent vladavine prava koji obezbeđuje ostvarenje onoga što je zapisano u Predlogu zakona o zapošljavanju stranaca kao najvažniji cilj", zaključio je Pavićević. U obrazloženju Predloga zakona o zapošljavanju stranaca se navodi da Nacionalna služba za zapošljavanje prosečno godišnje donese oko 2.500 odobrenja za zasnivanje radnog odnosa stranaca u Srbiji.
Predloženim zakonskim rešenjem isključivo je uređena mogućnost zasnivanja radnog odnosa sa stranim državljanima i licima bez državljanstva uz odobrenje za zasnivanje tog radnog odnosa. Izuzetak od tog pravila je u slučaju obavljanja stručnih poslova utvrđenih ugovorom o poslovno - tehničkoj saradnji, dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji, ili prenosu tehnologija i stranim ulaganjima. Zaključenje ugovora o privremenim i povremenim poslovima sa stranim državljanima moguće je na period koji ne može biti duži od tri meseca u kalendarskoj godini.
Odobrenje za zasnivanje radnog odnosa daje organizacija nadležna za poslove zapošljavanja, ukoliko stranac ima prethodno odobrenje za stalno nastanjenje, odnosno za privremeni boravak.
Boravak stranaca u Srbiji
Boravak stranaca u Srbiji propisan je Zakonom o strancima, kojim je utvrđeno da se pod boravkom stranca smatra boravak do 90 dana, privremeni boravak i stalno nastanjenje.
Privremeni boravak može da se odobri strancu koji namerava da boravi u Srbiji duže od 90 dana zbog rada, zapošljavanja, obavljanja privredne ili druge profesionalne delatnosti, školovanja, studiranja ili specijalizacije, naučno - istraživačkog rada, praktične obuke, učestvovanja u programima međunarodne razmene učenika ili studenata...
Takođe, stranac može u Srbiji da boravi duže od 90 dana zbog spajanja porodice, ili iz drugih opravdanih razloga u skladu sa zakonom ili međunarodnim ugovorom.
Kvota za rad stranaca u slučaju poremećaja na tržištu rada uređuje se u skladu sa migracionom politikom i stanjem i kretanjem na tržištu rada i to na predlog ministarstva nadležnog za poslove zapošljavanja uz prethodno pribavljeno mišljenje socijalno-ekonomskog saveta.
Uslovi za zapošljavanje stranca predviđeni zakonom ne primenjuju se na zapošljavanje stranca čiji boravak u Srbiji ne traje duže od 90 dana u roku od šest meseci od dana prvog ulaska u zemlju, kao i na stranca koji je vlasnik, osnivač, zastupnik ili član organa pravnog lica registrovanog u Srbiji... Uslovi za zapošljavanje ne primenjuju se i na predavača ili istraživača koji učestvuje u organizovanim profesionalnim skupovima, ili istraživačkim projektima ili radi u cilju predstavljanja ili sprovođenja različitih naučnih i tehničkih dostignuća, kao i na njegovo prateće osoblje, lično obavlja privremene obrazovne, sportske, umetničke, kulturne i druge slične aktivnosti.
Izuzeti su i oni koji u Srbiji borave na naučnom, umetničkom, kulturnom ili sportskom događaju, u organizaciji ovlašćenih organizacija, državnih organa ili organa teritorijalne autonomije i jedinica lokalne samouprave kao i prateće organizacijsko i tehničko osoblje. Predlog zakona predvideo je i kaznene odredbe.
Poslanici su raspravljali i o sporazumu Srbije i Rusije o statusu srpskih vojnih memorijala na teritoriji Rusije i ruskih vojnih memorijala na teritoriji Srbije. Skupština će nastaviti rad sutra u 10 sati raspravom o amandmanima na predlog zakona o zaštiti i održivom finansiranju i obezbedjivanju finansiranja poljoprivredne proizvodnje, kao i zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda.
Podsetimo, Skupština Srbije počela je danas zasedanje o Predlogu zakona o zapošljavanju stranaca. Ministar za rad i zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin rekao je danas da bi predlog tog zakona trebalo da reguliše zapošljavanje stranaca i da predvidi mehanizam kojim se štiti domaće tržište i domaći radnik.
Predlogom zakona uređena je mogućnost zasnivanja radnog odnosa sa stranim državljanima i licima bez državljanstva, uz posebno odobrenje za to. Izuzetak od tog pravila predvidjen je za obavljanje stručnih poslova utvrđenih ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji, dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji, ili prenosu tehnologija i stranim ulaganjima.
Poslanik Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić najavio je tokom rasprave da će ta poslanička grupa podržati taj Predlog zakona na koji se dugo čekalo, a koji bi, kako je rekao, trebalo da omogući što većem broju stranaca da dođu u Srbiju i rade, i to ne samo kao radnici već pre svega kao investitori. - Verujem da će ohrabriti strane investitore da dođu ponovo u Srbiju da će se promeniti trend koji je prisutan u prethodne dve godine, da stranih investicija nema, a nema ni otvorenih radnih mesta - rekao je Đurišić i dodao da, tim rešenjima, kvalifikovana radna snaga neće odlaziti već dolaziti zato što će biti povoljan ambijent. Napomenuo je da je ta poslanička grupa podnela više amandmana koji će, ukoliko se usvoje, poboljšati taj zakonski predlog.
Do sada je 2.500 godišnje stranaca zatražilo radnu dozvolu, a ukupna je procena da u Srbiji radi 7.500 stranih državljana. Na dnevnom redu današnje sednice je i Sporazum Srbije i Rusije o statusu srpskih vojnih memorijala na teritoriji Rusije, i ruskih vojnih memorijala na teritoriji Srbije.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore