Metoda je jednostavnija i manje bolna za pacijenta, a i donosi uštede bolnici

BEOGRAD - Lekari Urgentnog centra u Beogradu danas su uz pomoć kolega iz Kliničko bolničkog centra u Rijeci izveli tri laparaskopske operacije tumora na debelom crevu, naprednom metodom koja je jednostavnija i manje bolna za pacijenta, a koja donosi uštede i samoj bolnici.

Reč je o primeni novije metode minimalno invazivnog pristupa gde se ne rade operacije kroz klasične hirurške rezove, što je jednostavnije i za bolesnika koji se brže oporavlja od takvog zahvata.

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Srbije Vladimir Đukić rekao je Tanjugu da je to ministarstvo ucinilo najbolje za srpsku hirurgiju i srpske hirurge time što će u Urgentnom centru definitivno zaživeti laparaskopska hirurgija debelog creva što je do sada bio sporadičan slučaj u našoj zemlji.

Kako je naveo, do sada su izgovori uglavnom bili posebna tehnologija ili nedostatak mašina, a u suštini najveći problem je bila stručnost i osposobljenost ljudi da te operacije izvode sami.

"Zahvaljujući našim prijateljima, uglednim hirurzima evropskog ranga iz Republike Hravtske, iz Rijeke mi smo danas u prilici da kažemo da je laparaskopska hirurgija počela da radi u Srbiji", rekao je Đukić.Dodao je da je edukacija u Srbiji neuporedivo jednostavnija, jeftinija, za pacijente je sigurnije i komfornije da se ovde operišu, a lekari Urgentnog centra uz pomoć kolega iz Rijeke kvalifikovaće se da samostalno izvode ovako složene hirurške procedure.

Prema njegovim rečima, danas je preko video bima oko 50 hirurga iz Beograda moglo da prati tri laparoskopske operacije, koje su izveli trojica hirurga iz Urgentnog centra uz pomoć eksperata iz Rijeke.

Hirurg iz Kliničko bolničkog centra u Rijeci i predsednik Hrvatskog društva za digestivnu hirurgiju Marko Zelić kazao je Tanjugu da se posle takvog hirurškog zahvata bolesnici brže oporavljaju i mnogo ranije otpuštaju iz bolnice.

"Skraćuje se trajanje hospitalizacije a samim tim su i značajno manje komplikacije takvih operativnih postupaka", rekao je on.Za takvu vrstu operacije, kako je naveo, potrebna je lekarska ekipa od tri člana."Danas sam učestvovao u operacijama, pomagao sam kolegi Kaljeviću da izvede prvu operaciju ovde u Urgentnom centru", rekao je Zelić i dodao da je operacija protekla jako dobro.

On je kazao da u Rijeci već osam godina postoji tim lekara za obuku, jedan edukacijski centar iz područja laparoskopske hirurgije debelog creva."Kroz naš centar je prošlo nešto više od 300 kolega iz 15 zemalja, prvenstveno istočne Evrope, baltičkih zemalja, preko Rumunije, Bugarske, svih zemalja bivše Jugoslavije i Grčke", rekao je Zelić.Načelnik operativnog bloka Urgentnog centra Goran Kaljević rekao je Tanjugu da je bolnica u Rijeci centar za edukaciju napredne laparoskopske kolorektalne hirurgije i da je nekoliko lekara iz Urgentnog centra u Beogradu završilo tu školu.

"Napravili smo dogovor sa našim prijateljima iz Rijeke koji su došli da nam pomognu da te prve laparoskopske operacije kolorektalnih karcinoma uradimo mi ovde u našoj kući uz njihovu pomoć", kazao je Kaljević i izrazio nadu da će to biti početak jedne dobre i velike saradnje sa kolegama iz Rijeke i saradnje koja se već odvija na nivou ministarstva zdravlja dve države.

On je rekao da je laparoskopska hirurgija budućnost hirurgije i da se nastoji da se u svim zdravstvenim ustanovama rade takvi zahvati.Načelnik anestezije u Urgentnom centru Nataša Petrović rekla je Tanjugu da će lekari Urgentnog centra dati sav doprinos da se uspešno obavljaju takvi zahvati kod nas. "Oprema nam je odlična imamo sve sto je potrebno, dobro smo snabdeveni lekovima", rekla je ona.