Oni koriste neažurnost matičnih službi u Preševu i Bujanovcu da dobiju novi identitet, a onda po Evropi pričaju kako su ovde ugroženi

PREŠEVO - Lažnih političkih azilanata s juga Srbije po zemljama EU biće sve dok je aljkavosti u matičnim službama u opštinama Bujanovac i Preševo.

To što ne postoji uredna evidencija i što nema novih pretnji da neka od evropskih država planira da ukine bezvizni režim, mnogi koriste da po nekoliko puta promene ime i prezime i tako se domognu Evropske unije. A kad ih deportuju, onda ponovo kuc, kuc kod matičara...

Totalna zavrzlama

Svi u Preševu znaju za Besima Hisenija iz Oraovice, koji je u šest navrata sasvim regularno dobijao nove lične podatke.
- S njim ukorak idu Abdul Sevdail, Naser Avdiju, Seljadin Aziri i Ramadan Imeri. Koriste neažurnost matičara, pa uz minimalnu taksu dobijaju novi identitet, a onda sa ostalima iz ovog kraja prave Srbiji problem po Evropi žaleći se da su ovde ugroženi - priča izvor Kurira iz bezbednosnih struktura, zadužen za granične poslove, i dodaje:
- U tom evidentiranju postoji i problem prijave mesta rođenja, boravka i prebivališta. Takva je zavrzlama stvorena da ju je teško razmrsiti.

Na autobuskim stanicama u Preševu i Bujanovcu najveća je gužva na peronima za Švajcarsku, Nemačku i Belgiju. Za Nedžada Kadrijua, auto-prevoznika iz Preševa, najvažnije je da se plati karta. U ostalo se ne petlja.

Isplativa avantura

- Putnici uglavnom kažu da idu u posetu rodbini, a ko će od njih odlazak u EU zloupotrebiti da potraži azil, niko ne zna. Kao razloge najčešće navode ugrožavanje ljudskih prava, diskriminaciju, ili pripadnost OVPBM - kaže on.

Putnici se slažu da se avantura isplati. Recimo, dok četvoročlana porodica čeka azil, mesečno prima 3.200 evra socijalne pomoći. Ako se na to doda i zarada na crno, ne čudi što mnogi, kad ih deportuju, „pocepaju krštenicu“ i postanu neko drugi.