MEDIJI NA PRODAJU: Kostić hoće Dnevnik, Kulačin bi Novosadsku TV
NOVI SAD - Za privatizaciju "Dnevnik holdinga" zainteresovani su samo vlasnik MK grupe Miodrag Kostić i Radovan Vidaković. Kostić se i ranije spominjao kao potencijalni mogući kupac Dnevnik holdinga, a do sada nije bilo zvanične potvrde iz Agencije za privatizaciju ko je sve poslao pisma zainteresovanosti za privatizaciju 502 preduzeća.
Međutim, ko će zaista postati vlasnik i šta će u stvari tačno kupiti, neće presuditi pisma o namerama, jer su ona samo uvod u privatizaciju. Tek kada država raspiše obavezujući poziv i predloge modela za privatizaciju, mogu se osim onih koji su zainteresovani, javiti i drugi potencijalni kupci.
Vlasniku Dnevnik holdinga zemljište i zgrada na bulevaru
Preduzeće Dnevnik Holding procenjeno je na 7,5 miliona evra. Raspolaže zgradom štamparije od 5.515 kvadrata, desetospratnicom na Bulevaru oslobođenja od 4.237 kvadrata u kojoj je redakcija lista Dnevnik i jutrom zemlje na kom se nalazi soliter, ima još tri stana u Novom Sadu, kao i 14 lokala u više vojvođanskih gradova.
Vlasnik je sto odsto kapitala u listu "Poljoprivrednik" i 45 odsto u "Dnevnik Vojvodina presu" (DVP), koji izdaje dnevni list Dnevnik. S obzirom na to da DVP ima velika dugovanja prema Holdingu, novi vlasnik bi mogao da otera u stečaj DVP, pa samim tim i da ugasi jedini list na srpskom jeziku u Vojvodini koji izlazi od 1942. godine.
Inače, kako saznaje 021, specijalizovani časopis "Dnevnik-Poljoprivrednik" želi da kupi za sada jedino Slavko Dragović iz Srbije.
Za "Dnevnik štampariju" pismo zainteresovanosti poslala je fantomska firma Claudius capital iz Velike Britanije, o kojoj ne postoje nikakvi podaci, a koja je zainteresovana za još 17 preduzeća u Srbiji, različitih delatnosti, poput kragujevačke Zastave i Stočarsko veterinarskog centra Krnjača. Takođe je za štampariju zainteresovana i firma Stema Balkan Consulting DOO iz Srbije u vlasništvu Zorana Milinkovića iz Beograda prema podacima u APR-u.
S druge strane, "Dnevnik - novine i časopisi" želi da kupi firma Feedback Consulting & New Media Production, čiji je stoprocentni vlasnik Danijel Kulačin. On inače ima u vlasništvu "Novine naše 021" koje izdaju nedeljnik Novine novosadske.
Kulačin jedini hoće Novosadsku TV
Kulačin je sa svojom firmom poslao pisma zainteresovanosti za skoro sve vojvođanske medije koji treba da se privatizuju i to za: Radio Kikindu, Radio Vrbas, Radio Novi Bečej, Radio Zrenjanin, Radio Suboticu, Radio Bačka Topola, za RTV BAP iz Bačke Palanke i za Novosadsku televiziju. Za njih je generalno slaba zainteresovanost i, bar za sada, drugih mogućih kupaca nema.
Što se tiče Novosadske televizije, ona zapošljava stotinak ljudi od kojih je preko 70 u stalnom radnom odnosu, a ove godine je iz budžeta dobila 78 miliona dinara. U ovaj novac ne računaju se prihodi od ugovora sa gradskim javnim i javno-komunalnim preduzećima. Pre nekoliko dana, nakon nagoveštaja da Kulačin želi da kupi Radio Suboticu, Treća Srbija je saopštila da on više nije njihov član.
Najveća zainteresovanost je za jedan od najuspešnijih vojvođanskih nedeljnika "Pančevac", a želelo bi da ga kupi čak osam kandidata, među kojima su prodavac vozila Auto centar "Zoki", te reciklažni centar "Božić i sinovi". I za "Nedeljne novine" iz Bačke Palanke vlada zainteresovanost, a pismo je poslalo njih četvoro.
Za Politiku samo jedan zainteresovan
Za najstariji dnevnik list na Balkanu, koji izlazi od 1904. godine, za sada je samo zainteresovan Miloš Paunović, nepoznat široj javnosti. On je inače rekorder sa zainteresovanošću, jer na spisku ima čak 92 preduzeća. Podsetimo, Agencija za privatizaciju je 15. avgusta pokrenula postupak privatizacije za oko 80 medija i preduzeća koja se bave informisanjem, uvažavajući posebnost Zakona o javnom informisanju, a poziv je trajao 30 dana, do 15. septembra. Kako objašnjavaju u Agenciji, posle okončanog javnog poziva za prikupljanje pisama o zainteresovanosti potencijalnih investitora, Agencija je predložila metode, modele i mere za privatizaciju svakog pojedinačnog preduzeća, koje je uputila Ministarstvu privrede na dalje odlučivanje.
"Ministarstvo donosi odluku koja će se preduzeća i po kom modelu i metodu privatizovati, a koja moraju da odu u stečaj. Novi zakon o privatizaciji Srbije predviđa kao modele privatizacije strateško partnerstvo, prodaju kapitala i prodaju imovine", kažu u Agenciji. Kako naglašavaju, pisma o zainteresovanosti ne obavezuju investitore da dostave obavezujuće ponude, dok investitori koji nisu poslali pisma o zainteresovanosti, mogu ravnopravno i bez ograničenja učestvovati na javnom pozivu za dostavljanje obavezujućih ponuda za pojedinačna preduzeća.
Interesantno je da je obavezan rok za sprovođenje privatizacije, prema Zakonu o privatizaciji kraj decembra 2015. godine, a prema Zakonu o javnom informisanju, rok za privatizaciju medija je 1. jul 2015. godine.
(Radio 021)
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod