KRALJ PETAR I ZA ISTORIJU: Za Srbiju moramo pobediti ili umreti
Ove reči podigle su moral izgladnelim, bosim i nedovoljno naoružanim soldatima i pokrenule ih da ostvare jednu od najslavnijih pobeda u Prvom svetskom ratu, izvojevanu na današnji dan pre tačno 100 godina.
Čika Pera, kako su ga od milošte zvali vojnici, stao je ispred njih u trenutku kad se u Beču već slavila pobeda, a strani mediji javljali o propasti Srbije.
- Ja sam došao među vas da je (Srbiju, prim. aut.), sa onima koji hoće da se bore za njenu slobodu, odbranimo ili da poginemo! Među vama ima i onih koji su posustali, i zato neka svaki onaj koji ne može slobodno odloži oružje i vrati se kući, ja mu praštam. Ostali napred! - kazao je kralj.
Predvođena generalom Živojinom Mišićem, koji je na čelu Prve armije zamenio ranjenog generala Petra Bojovića, srpska vojska je izvojevala pobedu zahvaljujući strategiji koja se i dan-danas izučava na najprestižnijim vojnim akademijama u svetu.
Tomislav Nikolić
PERJANICA RATNE EPOPEJE SRBIJE
Uz vojne i državne počasti, u okviru spomen-hrama Svetog Dimitrija u Lazarevcu, juče je u prisustvu visokih zvanica obeležena stogodišnjica Kolubarske bitke.
- Kolubarska bitka je najveća perjanica slavne i pobedničke ratne epopeje Srbije, ne samo u Velikom ratu. Dobijena je koliko veštinom vojskovođa toliko i predanošću svakog vojnika - rekao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Poslali falš robu
SAVEZNIČKA MUNICIJA NEUPOTREBLJIVA
Suočena s nedostatkom artiljerijske municije, srpska vojska se u oktobru 1914. obratila za pomoć saveznicima. U drugoj polovini novembra municija stiže iz Francuske, ali pokazalo se da ne odgovara srpskim topovima, jer su čaure bile duže za 2,5 mm. Municija je hitno železnicom prebačena u Niš, gde je demontirana, a odatle u topolivnicu u Kragujevcu, gde su čaure skraćene. Zbog blatnjavih puteva municija je na front transportovana železnicom, a zbog brzine kojom je to urađeno vojvoda Radomir Putnik, načelnik štaba vrhovne komande, železnicu je nazvao „petom srpskom armijom“.
Značaj Kolubarske bitke
PREOKRENULA TOK VELIKOG RATA
- Austrougarska nije uspela da uništi Kraljevinu Srbiju, pa je Nemačka morala da pošalje pomoć u ljudstvu na balkanski front, što ju je oslabilo u borbi na preostala dva fronta sa snagama Centralnih sila tokom 1915.
- Srpska pobeda odložila je ulazak Bugarske u rat i doprinela odluci Kraljevine Italije da uđe u sukob na strani Antante.
- Posle poraza u Kolubarskoj bici general Oskar fon Poćorek smenjen je sa čela austrougarske vojske, dok je general Živojin Mišić unapređen u čin vojvode.
1.300 kaplara
JUNAŠTVOM PODIGLI MORAL VOJSCI
Za popunu iznurene srpske vojske, osim regruta i vojnih obveznika, upućeno je i 1.300 đaka - podoficira iz vojne škole u Skoplju. Mladići su pre kraja obuke dobili čin kaplara, a slanje golobradih dečaka u grotlo Kolubarske bitke predstavlja simbol žrtvovanja za slobodu.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore