Notari otimaju pare od države
BEOGRAD - Javnim beležnicima su data izuzetno široka, monopolistička ovlašćenja koja garantuju visok prihod, a izbor beležnika je kompromitovan ublažavanjem pravila o polaganju notarskog ispita i nezakonitim radom komisije, koja je predložila kandidate, zaključuje u izveštaju Savet za borbu protiv korupcije.
- Takođe, Komora javnih beležnika je osnovana protivno Zakonu o javnom beležništvu jer nije ispunjen uslov da prvih 100 imenovanih notara osniva Komoru - navode u Savetu i podsećaju da su to telo osnovala 93 notara.
Nije važan kvalitet
U Savetu posebno ističu da postoji mogućnost da za izbor notara nije bio presudan kvalitet, nego pripadnosti koje nemaju veze sa kvalitetom, a moguća je i sprega u korupciji:
- Zakon je često menjan, promenjen je i sastav komisije za polaganje beležničkog ispita, koja je bila ozbiljna i tražila je kvalitet, a ublaženo je i pravilo o prolaznosti i ocenama kandidata.
U izveštaju se podseća da su beležnici izabrani 1. avgusta 2014, a da su sa radom počeli mesec dana kasnije, te se postavlja pitanje da li su za tako kratko vreme svi notari uspeli da obezbede prostorije i opremu, kao i da se osiguraju od odgovornosti.
Sumnjivo poslovanje
- Ni Ministarstvo to nije moglo da proveri, a adekvatna kontrola još nije obezbeđena - upozoravaju u Savetu, koji se posebno osvrnuo na finansijski aspekt uvođenja beležništva:
- U vreme stupanja na snagu zakona nije predviđeno da notari deo prihoda uplaćuju u budžet Srbije, iako su im poverena određena javna ovlašćenja. Podsećamo da evropski notari moraju da vrate državi mnogo veći procenat, kao na primer u Francuskoj, gde vraćaju 80 odsto. Kod nas je izmenama zakona, na zahtev advokata i zahvaljujući njihovom štrajku, propisano da 30 odsto nagrade notari prenose državi. Taj procenat je određen bez jasnih kriterijuma.
Srbislav Cvejić
NOTARI SMANJUJU TARIFE
Član Nadzornog odbora Javnobeležničke komore Srbije Srbislav Cvejić izjavio je juče da su tarife za usluge notara u postupku izmene i da će biti umanjene.
- Tarifa će se umanjiti za nagradu za predugovor kada se kod istog javnog beležnika na osnovu predugovora sačini i ugovor, kao i za sastavljanje jednostrane izjave volje u pogledu stvarnih prava na nepokretnosti, osim založnih izjava - istakao je Cvejić.
Javnobeležnička komora
BITNO JE DA I MI UČESTVUJEMO U IZMENAMA ZAKONA
Uskoro se očekuje ponovna izmena Zakona o javnom beležništvu, a Miodrag Đukanović, predsednik Javnobeležničke komore, smatra da je neophodno da notari budu uključeni u radnu grupu za izmene.
Nije uobičajeno da u definisanju predloga izmena zakona koji regulišu javnobeležničku delatnost ne učestvuju i javni beležnici preko svojih predstavnika - kazao je on.
Činjenice
- Zakon o javnim beležnicima donet 2011.
- Beležnici počeli sa radom 1. septembra 2014.
- Zaduženi su za sastavljanje i overu dokumenata
- Mesečno zarađuju i po 12.000 evra
- 30 odsto nagrade prenose državi, dok u Francuskoj njihove kolege vraćaju 80 odsto
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!