Vladimirovo veštačko srce kuca kao pravo!
Srce pacijenta Vladimira Petkovića (47), kome su dani bili maltene odbrojani, sada ponovo kuca. Zahvat na otvorenom srcu trajao je preko četiri sata, a u „svemirskoj“ operacionoj sali, kakve smo navikli da gledamo samo u američkim serijama, bilo je 18 najvećih stručnjaka iz ove oblasti.
Pomoć nemačkog lekara
Ceo proces vodio je direktor KCS profesor Miljko Ristić, a operaciju je nadgledao Kristof Šmid, direktor kardiohirurgije iz Univerzitetske bolnice u Regenzburgu Nemačkoj, koji je i obučavao naš tim lekara za transplantaciju.
- Sve je proteklo u najboljem redu i sada napokon osećamo olakšanje, više nemamo razloga da se plašimo. Ukoliko stanje pacijenta bude stabilno u naredna 24 sata, najverovatnije će sve biti u redu. Želim da se zahvalim kako našem timu lekara, tako i kolegama iz Nemačke što je sve proteklo uspešno - rekao je profesor Ristić.
Vladimir Petković iz Pančeva prvi je pacijent koji je dobio mehaničko srce u Srbiji. Srčana slabost dijagnostikovana mu je 2010. i veštački organ mu je predstavljao jedini spas. Srce je, zajedno s timom od šest stručnjaka iz Nemačke, u Srbiju stiglo 9. decembra i predstavlja poklon proizvođača.
Srce od gvožđa
- Srce koje smo ugradili sastoji se od tri dela, jedan se povezuje na biološki organ, drugi deo su aparati teški oko pet kilograma, koji stoje na stomaku pacijenta, a treći deo je generator koji radi na baterije i preko koga se srce napaja i određuje njegov tempo rada. Mehaničko srce je gvozdeno, a biološko ostaje u telu kako bi se za njega zakačio veštački organ, na koji se i prebacuje cirkulacija krvi iz komora. Vladimiru je veštačko srce samo privremeno rešenje, koje mu kupuje malo vremena dok se ne nađe davalac. U Srbiji trenutno postoji 70 pacijenata koji čekaju mehaničke srčane pumpe, transplantaciju srca ili veštačko srce - objašnjava dr Ristić.
(J. P.)
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!