Države članice dobijaju više inostranih investicija, koje su u Litvaniji porasle za 167 odsto, a u Bugarskoj za 97 odsto, poručio je Milovan Milošević iz Atlantskog saveta Srbije

BEOGRAD - Saradnjom Srbije sa NATO tokom poslednjih deset godina učinjeno je mnogo u reformisanju sektora bezbednosti u našoj zemlji.

Ovo je zaključak s jučerašnjeg otvaranja Druge beogradske nedelje NATO, koju je organizovao Centar za evroatlantske studije (CEAS). Navedeno je i da će se usvajanjem Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP) ova saradnja još više pospešiti, i to ne samo u rešavanju bezbednosnih i vojnoodbrambenih pitanja već i u razvoju nauke, ljudskih prava i demokratije.

- IPAP će Srbiji pomoći da napravi održivu reformu sektora bezbednosti, koja je ključna u procesu njenog pridruživanja EU. S druge strane, zajednička obuka srpskih vojnika s partnerima iz EU i harmonizacija standarda u sektoru odbrane omogućiće vašoj zemlji jačanje nacionalne bezbednosti, odnosno povećaće njenu spremnost da reaguje u vanrednim situacijama, ali i da efikasnije učestvuje u mirovnim misijama i multinacionalnim operacijama - rekla je Šeri Danijels, politička savetnica u Ambasadi SAD.
milovan-milosevic-nato-srbija-clanstvo.jpg
Zorana Jevtic 


Milovan Milošević, izvršni direktor Atlantskog saveta Srbije, istakao je da NATO nije samo vojna sila i da Srbija od članstva može imati i druge koristi.
- Države članice NATO dobijaju više direktnih inostranih investicija, koje su u Litvaniji porasle za 167 odsto u prvoj godini, kad je postala članica NATO, dok su u Bugarskoj porasle za 97 odsto - rekao je Milošević.

Jelena Milić, direktorka CEAS, poručila je da članstvo Srbije u NATO doprinosi jačanju demokratskih tekovina i vladavini prava, naglasivši da centar nije organizacija koja se bavi vojnim pitanjima.

(R. K.)