ALARMANTNO: Svaki deseti Srbin je psihički oboleo!
BEOGRAD - Monstruozni zločin poput poslednjeg u Beogradu, za koji je osumnjičena Teodora Viktorović (39) da je satarom iskasapila majku i baku, uznemirio je čitavu Srbiju i naveo lekare da upozore na činjenicu da svaki deseti stanovnik Srbije ima neki mentalni poremećaj.
Uz konzumiranje droge i alkohola, moguće je da dođe do tragičnog ishoda.
Gubitak sigurnosti
- Neku vrstu mentalnog poremećaja ima oko 18.500 građana Kragujevca, odnosno svaki deseti. Od ovog broja, oko 37 odsto, odnosno 6.900 Kragujevčana, ima problem s depresijom - tvrdi neuropsihijatar Suzana Perović, koordinator Savetovališta za mentalno zdravlje pri kragujevačkom Domu zdravlja.
Koliko je situacija alarmantna pokazuju i podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, koji pokazuju da je zbog nekog oblika mentalnih smetnji 2013. godine u bolnicama lečeno oko 15.000 žena i 34.000 muškaraca.
Sve na bolnicama
Slavica Ðukić Dejanović, direktorka Specijalne bolnice „Dr Laza Lazarević“, kaže da podaci o mentalnim poremećajima iz Kragujevca važe za celu zemlju, ali da to nije ništa više nego u drugim zemljama u regionu.
- Mentalni poremećaji u Srbiji iz godine u godinu su sve učestaliji. Počev od nesanice, pa do teških oblika šizofrenih poremećaja. To je posledica dinamike života, gubi se sigurnost zbog gubitka posla, porodica slabi, raste otuđenost, a utiče i genetska predispozicija. Depresija će 2020. godine biti druga bolest, posle kardiovaskularnih bolesti, zbog koje ljudi neće biti sposobni za posao - upozorava Ðukić Dejanović i dodaje da bi Srbija morala da razvija programe rane dijagnostike mentalnih poremećaja.
Iako mnogi građani smatraju da uopšte nisu zaštićeni od eventualnih napada mentalno obolelih osoba, iz Ministarstva unutrašnjih poslova kažu da kada dobiju prijavu o napadu, obavezno izlaze na teren.
- Policijski službenici izlaze na mesto događaja i o tome obaveštavaju nadležnu zdravstvenu ustanovu jer mi ne možemo takvu osobu zadržati u policijskoj stanici - kažu u MUP.
O depresiji
UBIJE SE 15 ODSTO BOLESNIH
- Što je osoba starija, veća je učestalost depresivnih simptoma
- Početni simptomi depresije su nedostatak samopouzdanja i samopoštovanja
- Povezana je s materijalnim stanjem
- Depresija je jedina smrtonosna bolest u psihijatriji jer oko 15 odsto depresivnih osoba počini samoubistvo
- Ako se tuga pojavi bez razloga, ako je čoveku teško da radi, da se druži, da spava, onda to nije obično neraspoloženje, već depresija
- Zvaničnici SZO predvideli su da će u roku od 20 godina broj pojedinaca obolelih od depresivnog sindroma biti veći nego bilo koji drugi zdravstveni problem
OSNOVNI SIMPTOMI DEPRESIJE:
- depresivno raspoloženje
- nedostatak zadovoljstva
- gubitak energije i osećanje hroničnog umora
Ostali simptomi:
- smanjena koncentracija
- smanjeno samopoštovanje
- osećanje krivice i osećanje inferiornosti
- pesimističke misli o budućnosti
- planovi za budućnost su katastrofični
- poremećaj spavanja
- smanjenje ili gubitak apetita
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega