Rešenje za razvoj poljoprivredne proizvodnje je ulaganje u konkurentnost

KOPAONIK - Podaci koje je na otvaranju Biznis foruma na Kopaoniku izneo premijer su ohrabrujući.
Ipak, postoji i druga strana medalje, koja se zove smanjivanje potrošnje i proizvodnje, što je na kratkoročnom, a posebno na srednjoročnom planu neodrživo. To može da nam se vrati kao bumerang, kaže direktor operacija „Viktorija grupe“ Nikola Vujačić.

I pored problema, poljoprivreda ima ogroman potencijal?
- Treba raditi na podizanju proizvodnje i generisanju tražnje koja će pokrenuti domaću proizvodnju. „Viktorija grupa“ ostvaruje preko 200 miliona evra izvoza godišnje i to su mahom visoko finalizovani proizvodi, što nas čini jedinstvenim u zemlji. Što se tiče poljoprivrede, prošla godina je bila izuzetno dobra. Prinosi su bili zadovoljavajući, a pozitivni pokazatelj je i učešće poljoprivrede u bruto domaćem proizvodu. Polovina stanovništva Srbije direktno ili indirektno živi od poljoprivrede.

Šta treba da bude uloga države kako bi se poljoprivredna proizvodnja unapredila?
- Fokus mora biti na ozbiljnoj razvojnoj politici. Treba mnogo da se radi na podsticajima za poljoprivredu, ulaganju u stočarstvo.

Šta predlažete?
- Rešenje je investiranje u konkurentnost. „Viktorija grupa“ jedan je od najvećih investitora u Srbiji. Uložili smo oko 200 miliona evra u svoje proizvodne i logističke kapacitete. Ponosni smo na to. Ali treba da težimo da se ostvarimo kao zemlje u regionu, poput Mađarske, Austrije...

Da li je to ostvarivo i u kom vremenskom periodu?
- Jeste. I uz ozbiljnu strategiju za dve godine. U poljoprivredi u kratkom periodu možete da povećate proizvodnju za 30 odsto, što omogućava nova radna mesta i privredni rast.

(S. M.)

Uspešni uprkos problemima
PROŠLE GODINE ULOŽILI 60 MILIONA evra

Na primeru „Viktorija grupe“ ipak se pokazuje da može uspešno da se posluje u biznisu koji je vezan za poljoprivredu?
Uspevamo, uprkos brojnim problemima kao što je nedostatak regulative. S druge strane, „Viktorija grupa“ je kompanija koja, kada vlada opšta nelikvidnost, uspeva da poveća svoju proizvodnju. Prošle godine smo uložili 60 miliona evra u poljoprivrednu proizvodnju.