SEĆANJE NA BOMBARDOVANJE BEOGRADA: Nemci su me terali da uklanjam leševe
BEOGRAD - Aleksandar Lebl danas ima 92 godine i bombardovanja Beograda 1941. seća se kao da je bilo juče.
Sudbina je, naime, udesila da baš ovaj beogradski Jevrejin raščišćava porušeni grad i uklanja leševe iz ruševina. Takvi prizori ne blede iz sećanja.
- Bombardovanje me je zateklo u kući u kojoj i danas živim. Bilo je iznenađenje, tek što smo bili ustali... Posle prvog talasa bombi krenuo sam u grad. Nestalo je struje i vode. Došao sam do Terazija, gde sam video mrtve cvećare. Tu me je zateklo novo bombardovanje. Uleteo sam u podrum „Kasine“ i tu sam ostao do večeri. U povratku kući gledao sam kako gore kuće i zgrade - priča Lebl za Kurir.
Umalo streljan
Nakon toga je napustio Beograd. Stigao je do Niša, a onda je otišao u okolinu Čačka, gde je u rudnicima radio njegov otac.
- U Beograd sam se vratio 19. aprila, i to baš na dan koji je bio zadnji rok da se svi Jevreji prijave. Nemci su, naime, vrlo brzo nakon ulaska u grad izdali naređenje da se svi Jevreji prijave, a oni koji to ne učine biće streljani. Nakon prijavljivanja su svi sposobni poslati na rad. Ja sam raščišćavao grad, uklanjao leševe. Najgore je bilo u Bosanskoj ulici, odnosno Ulici Gavrila Principa. Tu je bilo mnogo porušenih kuća i mrtvih ljudi, koje smo odmah po otkopavanju sahranjivali - kaže Lebl.
Nacističkog razaranja Beograda seća se i teniska zvezda Radmilo Armenulić, koji je tada imao tek godinu dana.
- Porodica je imala stan na Dorćolu. Tog dana su sve okolne zgrade, osim naše, bile pogođene. Sećam se tog treska, plamena, dima... Bilo je strašno. Bili smo ispod kreveta jer je otac govorio da, ako nešto i padne, pašće na krevet - priseća se Armenulić.
Stan uzeo oficir
Dodaje da je vreme rata provodio u podrumu, dok se u njegov stan uselio nemački oficir.
- Hranili smo se konzervama kad smo ih imali, ali najviše su se jeli popara, hleb i mast - navodi on.
Kao nešto ružno iz ratnog vremena Armenulić pamti to što su partizani njegovom ocu, koji je bio kraljev oficir, uzeli sablju i čizme.
POČAST Siniša mali položio vence žrtvama bombardovanja 1941.
PAMTIĆEMO 4.000 MRTVIH JUNAKA!
BEOGRAD - Polaganjem venaca na Spomenik pilotima, braniocima Beograda na Zemunskom keju, spomen-obeležje u Aleji žrtava bombardovanja 1941. godine na Novom groblju i otkrivanjem spomenika poručniku Aleksandru Beriću u Belegišu juče je obeležen početak Drugog svetskog rata u tadašnjoj Jugoslaviji.
- Šestog aprila 1941. poginulo je oko 4.000 Beograđana i uništeno na hiljade kuća i stanova. Polaganjem venaca odajemo počast onima koji su tog jutra poleteli da brane naš Beograd i to junaštvo ne smemo zaboraviti - rekao je gradonačelnik Beograda Siniša Mali.
(B. K.)
O bombardovanju
BAČENO 360 TONA BOMBI
Napad počeo 6. aprila oko 6.30 časova
U prvom talasu u napadu učestvovalo više od 200 bombardera
U četiri napada tog dana učestvovala 484 bombardera
U bombardovanju Beograda 1941. poginulo najmanje 2.274 ljudi
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega