Termin operacije je pažljivo odabran kako bi u isto vreme mogao biti izvršen i porođaj carskim rezom", rekao je na konferenciji za novinare upravnik novosadske klinike Vladan Popović

NOVI SAD – Zlata Novakov Kistler (35) iz Sremskih Karlovaca, prva je koja je u isto vreme porođena carskim rezom i operisana od veoma rizične operacije uklanjanje aneurizme i zamene veštački krvnim sudom. Carskim rezom rodila je devojčicu Izabelu,zdravu bebu, tešku tri kilograma.

-Sada sam srećna. Danas izlazim iz bolnice I idem posle osam dana da prvi put vidim svoju bebu, koja je u Dečijoj bolnici I koja će zajedno samnom danas ići kući,kod svoje sestre I oca – kaže Zlana Novakov Kistler. Bila je jako uplašena Zlata je do pre tri godine živela u Kanadi. Otišla je sa dve godine, udala se I dovela sa sobom muža Amerikanca da živi kod nas I to u Sremskim Karlovcima, jer joj se to mesto jako sviđa.

-Prvu trudnoću sam ovde iznela sasvim normalnom i porodila se i takođe dobila devojčicu. Nikakvih problema nije bilo. Takođe i sa ovom trudnoćom, ja nisam imala nikakvih problema. Sve je teklo kako treba, do pred kraj kada su na ultrazvuku posumnjali da nešto ima. Poslali su me kod vaskularnog lekara, koji je u dogovoru sa ostalim lekarima, odlučćili da mi urade magnetnu rezonancu. Tada su otrklili da imam „aneuriozmu“. Nisam znala šta je to, pa sam se informisala preko interneta i tek tada shvatila da je to opasno – priča Zlata sada sa osmehom.Kada su joj lekari saopštili o čemu se radi, tada joj je sve bilo strašno.

-Pošto imam i malu devojlčicu kod kuče, baš sam se plašila. Pristala sam na operaciju i porođaj. A kada sam se probudila posle operacije, rekli su mi da je sve prošlo kako treba da sam rodila zdravu devojcicu. E onda mi je bilo mnogo lakše. Zaboravila sam i na bol rane i na sve strahove. Sada se osećam super kao što sam se osećala i u trudnoći. Malo mi je teško bilo posle anestezije i rane, ali sada nemam nikakvih problema, hodam i srećna sam što idem po svoju bebicu – kaže Zlata, držeći sliku svoje bebe, koju joj je suprug doneo kako bi mogla da vidi prelešu devojčicu Izabelu.

Novi mladi život rodio se u Kliničkom centruOvo je prvi slučaj u istoriji da je istovremeno rođena beba I majka operisana od tako teške operacije, jer ova hriuška operacija nosi sa sobom 200 posto smrtnosti i majke i ploda. A i prva beba koja je rođena na Kliniku za vaskularne bolesti KCV.

-Pacijentkinja ima porodičnu opterečenost koja se prenosi preko muškog pola i ona je pre par godina radkla neke analzje povodom togam gde nije nađeno ništa. Ona je prvu trudnoću bez ikakvih problema iznela i porodila se . Praktično za aneuriozmu se zna od pre 10 dana, kada joj je urađena magnetna rezonanaca. Na magnetnoj je kod nje glavni sud u stomaku bio proširen. U trudnoći treba da bude do 2 santrimetra, a kod nje je bio 63 milimetra , pratično tri puta više. Da nismo uradili operaciju, došlo bi do pucanja, do iskrvarenja.

Pacijentkinja teško da bi preživela da to nismo uradili, jer tek kada smo otvorili u toku operacije i videli taj krvni sudi kakav je njegov kvalitet bio zaista je bila opasnost da bi majka preživela – rekao je dr Vladan Popović,upravnik Klnike za vaskularnu hirurgiju KC Vojvodine, dodajući da se jedan novi mladi život rodio kod njih po prvi put. AfTim oformljen za jedan danOd vremena dijagnostike doobavljene operacije proteklo je bukvalno jedan radni dan. Posle oepracije pacijentkinja je bila u šok sobi i nakon tri dana je prebačena na odelenje i juče je sa svojom bebom otišla kući.

Tim lekara brzo su se organizovali, a tim je činio doc dr Đorđe Petrović, sa Klinike za ginekologiju, dr Kristina Šuvakov anestiziolog, načelnik Odelenja za rekostruktivnu hirurgiju i tranpartaciju Miloš Kačanski., načelnik Odelenja Operacionih sala doc dr Dragan Nikolić i dr Vladan Popović,upravnik Klnike za vaskularnu hirurgiju KC Vojvodine.

-Bukvalno sam došao kao gost na Kliniku za vaskularnu hirurgiju iz svoje matične kuće porodilišta. To je i za mene bilo nešto novo, sa čim se nisam susreo do sada. Tako da je za mene to bila i obaveza i čast. Meni je omogućeno da uradim carski rez, kao da sam se nalazio u Betaniji u porođajnoj sali. Verujte mi nije mi bilo uopšte lako i jako cenim svu podršku koju su dali čelari koji su bili u timu – rekao je ginekolog Petrović.