SVETSKI DAN SLOBODE MEDIJA: Danas se gasi ton i zamračuju TV ekrani
- Sloboda medija je ugrožena jer novinarstvo nije nikad bilo u težem ekonomskom položaju. Pad Srbije na svetskim rang-listama medijskih sloboda nije samo posledica materijalnog položaja novinara nego i nastavljanja prakse vlasti i političara da koriste medije za političke obračune - saopštio je UNS i, između ostalog, zatražio od Vlade da obezbedi novac za zaposlene u medijima koji treba da se privatizuju i da pokrene postupak za izmenu Zakona o javnom informisanju i medijima.
NUNS je pozvao sve novinare i elektronske medije da danas u 11.55 sati isključe ton i zamrače ekrane kako bi „najširu javnost upozorili na sve lošiji položaj novinarske profesije“.
- Uloga i cilj medijskih poslenika mora biti slobodno i odgovorno informisanje i stvaranje kritičke javnosti u društvu, a ne ispunjavanje želja političkih i ekonomskih moćnika - navodi NUNS.
Ministar kulture Ivan Tasovac poručio je da Ministarstvo i Vlada bezrezervno podržavaju slobodu medija i da se snažno protive svim oblicima pretnji.
Dan slobode medija obeležava se svakog 3. maja od 1993. godine, kad ga je proglasila Generalna skupština UN kako bi podigla svest država članica o važnosti medijskih sloboda i njihovih temeljnih načela.
Rodoljub Šabić
ISTRAŽITI UBISTVA NOVINARA
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić istakao je da je neophodno da država nađe rešenje za netransparentnost medijskog vlasništva i netransparentnost finansiranja.
- Nesporna je obaveza države obezbeđenje lične bezbednosti novinara, što uključuje kažnjavanje onih koji tu bezbednost ugroze. Dobro je što je posle mnogo godina pokrenut sudski postupak povodom ubistva Slavka Ćuruvije, ali nije dobro što se to još ne dešava povodom smrti Dade Vujasinović i Milana Pantića - zaključio je Šabić.
"ŽELIM LJUDIMA MIR! NA NAMA JE DA SE BORIMO I ČUVAMO SRBIJU" Predsednik Vučić čestitao praznike, posebnu poruku poslao našem narodu na KiM