CARSTVO BAHATOSTI U TOZI MARKOVIĆU: Rukovodioci krali, ponižavali radnike i otpuštali trudnice
KIKINDA - Pravda je spora, ali dostižna. Tako hapšenje biznismena Dejana Babića, većinskog vlasnika "Toze Markovića" i još šestoro osoba, bivših direktora i članova UO, komentarišu radnici fabrike koja je do guše u dugovima, a od aprila prošle godine, u radnom stečaju. Među njima je i Sunčica Aleksić (30) iz Kikinde, koja je bez posla ostala u četvrtom mesecu trudnoće. Istu sudbinu doživele su još dve radnice:
- Dejan Babić i njegovi saradnici nisu samo od giganta napravili bogalja, nego se i loše ophodili prema zaposlenima. Svega je bilo, nipodaštavanja, mobinga... Sunovrat je krenuo 2006. godine, kad je fabriku preuzela Babićeva firma ITH- rezignirano priznaje Sunčica i nastavlja:
- U okviru programa “Prva šansa", zaposlila sam se 25. februara 2011. godine. Primljena sam na 12 meseci, sa obavezom poslodavca da me zadrži još toliko. Vrlo brzo sam unapređena u poslovođu. U međuvremenu sam zatrudnela. Odbili su da mi produže ugovor o radu, kad sam bila u četvrtom mesecu trudnoće. Od tada traje moja bitka za pravdu- priča Sunčica i nastavlja:
Ilija Drljić, predsednik SSS za opštine Kikinda, Čoka, Nova Crnja i Novi Kneževac, kaže da je pomno pratio ovaj slučaj, jer se radilo o velikoj bahatosti poslovodstva "Toze Marković":
- Nisu se zadovoljavali samo pljačkom fabrike nego i kršenjem osnovnih Ustavom zagarantovanih prava. Nadam se da će u slučaju Sunčice, Ustavni sud ipak doneti pravednu odluku. Što se tiče hapšenja vlasnika "Toze Marković" i njegovih saradnika, verujem da će završiti tamo gde je, u ozbiljnim državama, lopovima i mesto. Očekujem da se bar deo otetog novca vrati fabrici "Toza Marković"- kategoričan je Drljić.
„Zamenjene“ zato što su trudne
Kao pokriće za otkaze trudnim radnicama, u „Tozi Markoviću“ tada su naveli da su se ugovorom sa NZS obavezali da, u slučaju da nisu zadovoljni pripravnikom, mogu da zasnuju radni odnos sa drugim sa njihove evidencije, istog zanimanja i stepena obrazovanja. U obrazloženju upućenom NSZ, pisalo je da one nisu “zamenjene” jer su bili nezadovoljni njihovim radom, nego zato što “se nalaze na trudničkom bolovanju”.
Temeljna istraga: Bankrot ili reorganizacija
Prema saznanjima Kurira, istraga o maverzacijama u fabrici “Toza Marković”, trajala je duže od godinu i po. Policija traga za Dejanom T. (46) i Aleksandrom F. (32), bivšim direktorkama firme ITH i članicama UO"Toza Marković". One se ,najverovatnije , ne nalaze u Srbiji. Inače, ukupna dugovanja „Toze Marković“ i obaveze na ime jemstva iznose oko 50 miliona evra. Ostaje da se vidi da li će fabrika bankrotirati, ili će poverioci prihvatiti plan reorganizacije.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega