Za smrt tri osobe i trovanje još 70 u gradu Ljungbiju tamošnji mediji okrivili maline iz Srbije, za koje tvrde da su zaražene. Prvi rezultati pokazali da je naše voće u tim pitama ispravno

BEOGRAD - Za smrt troje ljudi i trovanje još 70 osoba u staračkim domovima u švedskom gradu Ljungbiju tamošnji mediji su bez ikakvih dokaza okrivili maline uvezene iz Srbije, za koje tvrde da su zaražene!

Rezultati prvih analiza, koje su juče objavljene, pokazuju da srpske maline nisu zaražene, te da je uzrok najverovatnije neadekvatno rukovanje namirnicama prilikom pripreme pite od malina, od koje su se otrovali.

Pita ubica

- Prve analize uzoraka malina od kojih je pravljena pita, a uvezene su iz Srbije, pokazale su da nema tragova kalicivirusa koji je mogao da prouzrokuje trovanje. Uzorci su poslati i na analizu u laboratoriju u Francusku, odakle se finalni rezultati očekuju sledeće nedelje. Ako se potvrdi ova analiza, insistiraćemo na tome da svi švedski mediji objave demanti jer su ove optužbe imale loš uticaj na reputaciju proizvođača i izvoznika iz Srbije. Maline su poznat srpski brend i ovakve optužbe se nisu smele iznositi pre nego se tačno utvrdi šta je bio uzrok trovanja - rekli su na u Ambasadi Srbije u Švedskoj.

Kristina Gezelijus, portparol kompanije „Matin end Server“, koja je dobavljač malina prodavnicama u Ljungbiju, navodi da su sve zalihe malina za svaki slučaj povučene dok se ne dobiju finalni rezultati.
- Od nas u Ljungbiju samo kupuju namirnice. Ako nije do malina koje smo im prodali i za šta ćemo snositi odgovornost, onda je do kuhinje u kojoj se u ovom gradu prave obroci za staračke domove, škole i ostale slične ustanove. NFA (National food agency) u Švedskoj savetuje da se smrznuto voće pre upotrebe obavezno kuva bar minut, što je opet propust onih koji su spremali hranu - objasnila je Gezelijus.

Maline su zdrave

U Savezu udruženja malinara Srpska malina iz Arilja navode da se strogo vodi računa o kvalitetu malina, te da se one zamrzavaju na temperaturi od minus 24 stepena Celzijusa, na kojoj virus ne može da preživi.
- To sam mogao i ja da vam kažem pre bilo kakvih analiza. Trovanje može da bude samo od nekih drugih, njihovih pokvarenih namirnica od kojih su pravili pitu, ali svakako su želeli da speru krivicu sa sebe. Samo u toku berbe svaki radnik pojede i do 1,5 kilogram malina dnevno i niko se nikad nije požalio i nema evidencije trovanja - kaže član Upravnog odbora Saveza udruženja malinara Dragoslav Drašković.