Generalu Mihailoviću pripisuju se zločini Koste Pećanca, koji je bio odvojen od pripadnika Jugoslovenske vojske. U Bosni i Crnoj Gori takozvana narodna milicija činila je zločine koji se takođe stavljaju na Čičinu dušu

BEOGRAD - Iako se mnogi strašni zločini počinjeni tokom Drugog svetskog rata i nakon njega pripisuju četničkom vođi Dragoljubu Draži Mihailoviću, istina je da za najveća zlodela tog vremena komandant Draža nije ni znao.

Naime, Ravnogorski četnički pokret, na čijem čelu je bio Mihailović, delovao je samo na teritoriji Srbije, a u Bosni, Crnoj Gori i Nezavisnoj državi Hrvatskoj (NDH), gde je bilo najviše zločina, delovali su četnički odmetnici, koji su bili predvođeni samozvanim vojvodama.

Samoprozvani četnici

Istoričar Srđan Cvetković kaže za Kurir da te grupe treba posmatrati odvojeno i zločine ne pripisivati Ravnogorskom pokretu.
- To se meša, pa se Mihailoviću neretko pripisuju i zločini Koste Pećanca, a Pećanac je bio odvojen od pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini Draže Mihailovića. Zbog izdaje i saradnje s Nemcima, on je osuđen i likvidiran 1944. godine - kaže Cvetković. Osim Pećanca, dodaje on, unutar četničkog pokreta bilo je još nekoliko grupacija.
- Na različitim terenima NDH bilo je grupacija koje su u početku priznavale Dražin pokret, ali su se često odmetale i postupale na svoju ruku. Dalmatinski pripadnici vojske pod popom Momčilom Ðujićem slabo su prihvatali Dražine komande. I četnici Pavla Ðurišića u Crnoj Gori vodili su svoju politiku i vršili mnoge zločine. Ključno je to da je Draža kontrolisao ono što je bilo na teritoriji Srbije, a da su u Bosni i Crnoj Gori postojale lokalne grupe koje su vodili samozvane vojvode i četnici - navodi Cvetković.

Ubijali i komunisti

S njegovim tvrdnjama slaže se i Oliver Antić, savetnik predsednika Srbije i punomoćnik predlagača za rehabilitaciju Draže Mihailovića.
- Prema podacima Državne komisije za utvrđivanje zločina, posle rata je ubijeno 50.000 ljudi bez ikakvog suđenja. Stradalo je 8.923 zemljoradnika, 2.892 domaćice jer su sumnjali da su im muževi bili četnici, zatim 416 đaka i studenata, 2.567 zanatlija, 850 trgovaca i kafedžija, 345 učitelja, profesora i inženjera, 118 advokata i sudija, 72 novinara, 77 glumaca i umetnika! To su jezivi zločini i niko od žrtava nije imao suđenje ni pravo glasa - kaže Antić, koji takođe ne izjednačava sve četnike.

ČETNIČKE GRUPE

Srbija

Četnici Draže Mihailovića - Jugoslovenska vojska u otadžbini (Ravnogorski pokret)
Četnici Koste Pećanca
Nekoliko lokalnih grupa četnika

Nezavisna država Hrvatska (NDH)

Četnici popa Momčila Đujića - Dinarska divizija
Četnici Radovana Abramovića Raše
Brojne lokalne grupe četnika

Slovenija

Slovenski četnici (Bela garda)

Crna Gora

Četnici Pavla Đurišića