I pored toga što je kazna za prodaju organa do 15 godina zatvora, sve se više Srba iz očaja odlučuje na to u zamenu za 7.000-55.000 evra

BEOGRAD - Moler sam. Radim nekoliko meseci u godini. Primanja su mala. Izdržavam ženu i ćerku. Nemamo rešeno stambeno pitanje. Kuća u Trsteniku mi je stradala u poplavama. Bubreg prodajem da bih se izvukao iz dugova. Ne vidim izlaz... Ne plašim se bolova ni komplikacija. Znam da kršim zakon, ali neka robijam. Ovo radim za ženu i dete.

Ovo za Kurir kaže Željko Bogdanov (37), samo jedan od brojnih građana Srbije koji su objavili oglas da prodaju svoj organ. Ovakvi oglasi u poslednje vreme preplavili su internet iako se prodaja organa smatra krivičnim delom, za koje je propisana kazna zatvora od dve do 15 godina. Samo na sajtu oglasi-mail.com nalazi se desetak ovakvih ponuda, a cena bubrega se kreće od 7.000 do 55.000 evra.

- Stan u Novom Sadu koji su mi prijatelji ustupili na korišćenje i u kojem sam živeo s porodicom sada je prodat. U Trstenik ne mogu da se vratim jer mi je kuća stradala u poplavama. Plašim se da ću ostati bez posla, a imam ćerku koja je peti razred. Voleo bih da joj obezbedim dom - dodaje Željko.

Nažalost, ovo je samo jedna od brojnih tragičnih priča.
- Otac sam dvoje dece, od kojih je jedno vrhunski sportista - balkanski i trostruki prvak države Srbije u karateu. Zbog nemogućnosti da ispratim njihovo sportsko i obrazovno napredovanje, spreman sam da ustupim bubreg - jedan je u nizu oglasa.

U Ministarstvu zdravlja kažu da je trgovina organima zakonom zabranjena, kao i svaka živa transplantacija.
- Da bi se pacijent transplantirao, mora biti na listi čekanja za transplantaciju - poručili su u tom ministarstvu.

Direktor Kliničkog centra Srbije Miljko Ristić kaže da se protivi ideji da se od zdrave osobe transplantiraju organi.
- Smatram da bi organi trebalo da se uzimaju samo od onih koji su doživeli moždanu smrt. Zato treba da dignemo svest o zaveštanju organa - zaključuje Ristić.

Razgovor novinara s anonimnim prodavcem

Novinar Kurira razgovarao je s više građana koji su na internetu oglasili prodaju bubrega. Kod nekih od njih bio je primetan strah da će zbog ovog krivičnog dela biti uhapšeni.

Novinarka: Dobar dan, našla sam vaš oglas da prodajete bubreg, ja sam Marija. Moj otac je bolestan, otkazao mu je jedan bubreg i potreban mu je. Zanima me koja ste vi krvna grupa?

Prodavac bubrega: Nulta negativna.
Novinarka: Koliko novca tražite?
Prodavac bubrega: 34.000.
Novinarka: Evra?
Prodavac bubrega: Da!
Novinarka: Da li bi to moglo malo manje, mi smo u teškoj finansijskoj situaciji?
Prodavac bubrega: Koliko biste dali?
Novinarka: Da li bi moglo oko 28?
Prodavac bubrega: Može! Može, ali moramo da se vidimo da se dogovorimo da se nađemo, ja sam iz Čačka, odakle si ti?
Novinarka: Mi smo iz Beograda.
Prodavac bubrega: Možete li vi da dođete ovamo, da ne govorimo ništa preko telefona?
Novinarka: Da vas pitam, ja nisam upoznata s tim kakva je procedura u bolnici? Kako to ide?
Prodavac bubrega: To je donacija.
Novinarka: Čućemo se ovih dana, da dođemo tu da se dogovorimo šta i kako. Kako beše vaše ime?
Prodavac bubrega: Igor.
Novinarka: Koliko imate godina?

Prodavac bubrega: 32. Ukoliko radite za policiju, da znate da ću vas proveriti odmah na ličnoj karti, imam ljude koji rade u službi državne bezbednosti i proveravaju vas. Ukoliko budem saznao da radite za policiju, uzeću vam pare, a ništa vam neću dati.

Novinarka: Dobro, gospodine, moj otac je bolestan, stvarno se ne bavim tim stvarima.
Prodavac bubrega: U redu, u tom slučaju sve će biti u redu.

OPŠTINA TRSTENIK: Željko Bogdanov nikada nije prijavio štetu od poplave

Povodom izjave Željka Bogdanova da prodaje bubreg jer mu je poplava uzela kuću, oglasila se Opština Trstenik, koja tvrdi da je u pitanju neistinita informacija.

-Nijedan objekat u Opštini Trstenik se ne vodi na ime Željko Bogdanov. Osoba pod ovim imenom i prezimenom nikada nije prijavila štetu na bilo kom objektu, kao i on se ne nalazi na evidenciji Centra za socijalni rad kao korisnik socijalne pomoći, saopštila je Opština Trstenik.

Oni su dodali da je u Opštini Trstenik je tokom prošlogodišnjih majskih poplava oštećenja, u većoj ili manjoj meri, pretrpelo oko 130 stambenih objekata. Svi stambeni objekti u Trsteniku su obnovljeni i ne postoji porodica koja se do danas nije vratila u svoj dom.