Verbić: Studenata na budžetu koliko i prošle godine
BEOGRAD - Ministar prosvete Srbije Srđan Verbić izjavio je danas da je netačno da će na Beogradskom univerzitetu biti upisan manji broj budžeskih studenata i dodao da će ove godine biti upisan isti broj budžetskih studenata kao prošle godine.
"To nije tačno. Ukupan broj budžetskih studenata je u dlaku isti kao i prethodne godine", rekao je Verbić novinarima u beogradskom hotelu Metropol. Na sednci Vlade Srbije ranije je odlučeno da će u prvu godinu studija na osnovnim strukovnim, akademskim i integrisanim studijama na fakultetima čiji je osnivač Republika u školskoj 2015/2016. godini biti upisano 17.273 studenta čije će školovanje biti finansirano iz republičkog budžeta.
Na pitanje da li studenti koji su se nedavno žalili zbog smanjenja broja ispitnih rokova pregovaraju s Ministarstvom prosvete, Verbić je potvrdio da pregovaraju."Bilo bi bolje da uče, nego da pregovaraju s Ministarstvom. Ali, istina je, pregovaraju. Učinićemo nešto za njih", kazao je ministar.
"Inkluzija u Srbiji je imperativ"
Ministar prosvete Srbije Srđan Verbić izjavio je danas da je inkluzija imperativ, ali da Srbija na tom procesu mora još mnogo da radi. "Inkluzija ne samo da je moguća nego je i imperativ. Mi hoćemo da uključimo sve naše građane adekvatno u proces obrazovanja, jer hoćemo da pojaćamo ljudske kapacitete u ovoj zemlji. Moramo da se potrudimo da uključimo sve bez obzira da li dolaze iz siromašnih porodica, da li su pripadnici romske zajednice, da li su osobe s hendikepom", rekao je Verbić
Komentarišući žalbe pojednih nastavnika da ne mogu da se posvete deci s posebnim problemima na pravi način, on je rekao da potpuno razume te nastavnike i da ih treba saslušati i pružiti im podršu."Ukoliko smo postavili neke nerealne zadatke pred njih, onda treba da budemo svesni koji su to zahtevi. Upravo zato je ova konferencija deo procesa gde evaluiramo celu akciju uključivanja - inkluziju, da vidimo gde smo grešili, šta nismo radili dobro, a ono što su dobre prakse da podržimo", rekao je ministar prosvete.Učenica iz Vršca Jelena Njegmir, koja je član vršnjačke mreže podrške inkluzivnom obrazovanju, rekla je da je povod da se uključi u tu mrežu bio što je videla da je njen dug iz osnovne škole diskriminisan zato što je Rom.Ona je rekla da ta mreža organizuje sastanke na kojima se diskutuje o problemima i načinima na koje ih je moguće prevazići.Direktorka Instituta za psihologiju Dragica Pavlović Babić rekla je da je Institut izradio sistem indikatora na osnovu kojih može da se proceni i prati kakvo je stanje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji i da rezultati istraživanja pokazuju da u nekim aspektma ima dobrih rezultata."Konstatovali smo da se zaista razvija inkluzivna svest, kao svest o stanju ljudskih ili dečijih prava, kao i da postoje ona područja gde bismo mogli da budemo bolji a ona se uglavnom odnose na stavove nastavnika prema deci kojima je potrebna dodatna pomoć, njihova nesigurnost u radu sa njima i to je zaista nešto gde je potrebno unapređivanje. Ima alarmantnih podataka koji pokazuju da postoji neka vrsta nespremnosti da se nađe zajednički jezik", rekla je ona.Pavlović Babićeva je istakla da je svima mesto u "glavnim tokovima".
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore