OPREZ: Preti nam groznica Zapadnog Nila
Prema njegovim rečima, ne očekuje se epidemija i veliki broj obolelih od groznice Zapadnog Nila, ali se mogu očekivati pojedinačni slučajevi.
Stvara se imunitet
- Imamo klimatske faktore koji odgovaraju komarcima koji nisu autohtoni već doleću s Mediterana i iz tropskih predela Afrike i koji mogu da prenose i bolesti poput groznice Zapadnog Nila. Takvi komarci mogu da se pojave pre svega pored reka i šumovitih predela - rekao je on i istakao da iskustva Srbije, kao i drugih evropskih zemalja pokazuju da groznica Zapadnog Nila nije dovodila do većeg broja obolelih ili umrlih.
- Kod ovdašnjeg stanovništva se, ipak, stvara imunitet na ovu bolest. Taj imunitet nije tako kvalitetan kao kod bakterijskih bolesti, ali postoji - kazao je Tiodorović.
Kako je istakao Tiodorović, epidemiolozi i Republička komisija za zarazne bolesti su na oprezu, a upozoreni su i lekari opšte zdravstvene zaštite i pedijatri da obrate pažnju na pacijente sa simptomima groznice.
Virus dobila 51 osoba
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Batut“, u Srbiji je tokom prošle godine laboratorijski potvrđeno prisustvo virusa kod 51 osobe, a registrovano je osam smrtnih slučajeva koji se mogu dovesti u vezu s groznicom Zapadnog Nila.
Lekari objašnjavaju da protiv groznice Zapadnog Nila ne postoji specifična terapija niti vakcina, već je terapija simptomatska.
Činjenice
UOBIČAJENI SIMPTOMI
- povišena telesna temperatura
- glavobolja
- umor
- bol u zglobovima
-osip na koži
- natečeni limfni čvorovi
- bol u očima
SIMPTOMI TEŠKE INFEKCIJE
- nepodnošljiva glavobolja
- ukočenost vrata
- dezorijentacija
- podrhtavanje
- loša koordinacija
- iznenadna paraliza
- slabost u rukama i nogama
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore